Warning
This page is located in archive.

A7B33DIF – Zpracování digitální fotografie

Naše motto : “FOTOGRAFIE NENÍ NÁHODA”. Od úvodní myšlenky, přes kompozici a přípravu scény, nastavení fotoaparátu, zpracování v počítači až po finální tisk či vystavení na web, je třeba vzít v potaz řadu aspektů, které si nefotografové běžně neuvědomí. Studentům předmětu DIF chceme některé z nich přiblížit. Začínáme v únoru ve fotografickém ateliéru v Dejvicích a v polovině semestru se přesouváme k postprodukci digitálního obrazu do počítačové učebny pouze o několik pater výše také v Dejvicích. JSME PŘIPRAVENI I NA PŘÍPADNOU DISTANČNÍ (v poč. lab. možná i HYBRIDNÍ) VÝUKU. Jsme ostřílení pedagogové z let 2020 až 2023. Výsledky našich studentů jsou výborné! Viz Síň slávyDalší informace viz "Cíle předmětu a metody jeho vyučování".

PDF verze

Aktuality

ČAS & DESTRUKCE…. AI ani náhodou aneb kde dělá člověk chybu?

Dobojováno! Výsledky Fotosoutěže DIF 2024 s výše uvedenými tématy jsou známy a ceny byly předány na vernisáži dne 6. 6. 2024 v 15:15, přesně! Zájemci o díla nejlepších autorek (5) a autorů (3) je mohou vidět bez omezení každý všední den na výstavě v přízemí budovy ČVUT - CIIRC u základního kamene v ulici Jugoslávských partyzánů. Studentky Aleksandra Soboleva, Yelyzaveta Taranova a Há Trang Phanová opanovaly první tři místa v anonymním hodnocení odborných českých porotců. Soutěže se zhostilo 27 autorů z 60 oficiálně přihlášených studentů celouniverzitního předmětu Zpracování digitálního obrazu / DIF (Katedra kybernetiky FEL ČVUT). První tři výherkyně získaly kromě diplomů i hodnotné knižní ceny dle vlastního výběru. Speciální cenu profesora Václava Hlaváče (osobní cena bez ohledu na názor poroty) získal Illia Kryvoviaz za svou cílevědomost v 18 letech (Kniha FOTOGRAFIE, Nakladatelství ČVUT). Speciální cenu profesionála Romana Sejkota získala Kamila Zeleňáková, nekonečný mamologický kalendář věnovaný firmou FOMEI, který si mohou prohlédnout pouze ženy v lékařských ordinacích a případně i muži ženy doprovázející). Tři ceny útěchy, licence pokročilého fotoeditoru ACDSee Photo Studio Ultimate 2024, získali autoři doplňující nejlepší vystavující osmičku.

AI letos nezískala nic, stejně jako před rokem, ačkoli k tomu byla hlasitě vybízena ústy přednášejícího Romana Sejkota hned začátkem semestru. Oproti ročníku 2022, kde získala 1. místo pod vedením Sámího Salaha (Algorithmic Whoman, viz Síň slávy A7B33DIF), který si ji pěkně ochočil ještě před celosvětovým boomen fotografického kýče.

Kromě bezvadně vytištěných fotografií (letos prvně DTP studio FEL) si lze počíst v klubovkách rektorátu eseje na téma Fotografie. Číst je třeba. Studenti ČVUT nejsou stroje a jejich názory na obor studia jsou velezajímavé. Někteří si už pár let usnadňují práci pomocí AI, ale ty na stojanech nenajdete, mají nízké bodové hodnocení. Jak to poznat? Jednoduše. Autor je strojem nenahraditelný, stačí číst. Je všeobecně známo, že divadelní hry psané strojem, hudba, knihy a obrazy, zatím žádné velké úspěchy nezískaly. Jako kuriozita v cirkuse samozřejmě ano. Vypadá to, že studenti ČVUT jsou lidé, samostatně tvořiví lidé, nepotřebující strojovou berličku. Alespoň pokud se týká osobní oduševnělé obrazové a slovní výpovědi.

Přesvědčte se sami. Výstava trvá do konce roku 2024 a je volně přístupná. Po skončení výstavy se lze se studentskými pracemi seznámit v Síni slávy na stránkách předmětu A7B33DIF, ale monitor tisk nenahradí. Umění Elišky Nejedlé či Ondřeje Macešky nelze převést do nul a jedniček, setkání s originálem je nepřenositelné…

Za team učitelů DIF / FEL ČVUT: Roman Sejkot.

Záštita výstavy DIF 2024 : Václav Hlaváč. Pořadatel výstavy: Katedra kybernetiky FEL ČVUT. Plakát, pozvánka, diplomy, tisk výstavy: Michal Neoral & PR FEL ČVUT. Fotografie z výstavy: Aleš Němeček. Knižní ceny pro vítěze: Hana Pokorná. IT podpora: Daniel Večerka. Osobní podpora: Jan Šochman a Petr Neugebauer. Úvodní slovo k výstavě: Roman Sejkot.


Fotoreportáž Aleše Němečka z vernisáže a jeho postřehy jsou k nahlédnutí zde: Výstava ČAS | DESTRUKCE s vyhodnocením DIFotosoutěže proběhla, hlavní ceny a diplomy za první místa byly rozdány, zvláštní/osobní také, anTOMBOLA vylosována (výherci obdrží mailem info jak převzít výhru - licenci ACDSee Photo Studio Ultimate 2024). V samém závěru (před devatenáctou hodinou) byly dokonce uděleny doplňkové ceny za výdrž. Program byl bohatý, snad se líbil, dle ohlasů ano. Přijďte se podívat, nebo navštivte aspoň Síň slávy, leč velkoplošný originál a “atmosféru kolem” tam nenajdete.


Od ČT 16. 5. 2024 jsou v KOSu vypsány zkouškové termíny - neváhejte s přihlášením. Zápočty budeme udělovat průbězně po splnění podmínek a odevzdání BRUTEálních úloh.

Za celý tým DIF zapsal Aleš Němeček, 20. 5. 2024


Rezervujte si čas (a pozvěte další) na přednášku Miloše Druckmüllera, která vhodně doplňuje téma předmětu a uskuteční se jako veřejná akce FEL ČVUT v Praze astroFOTO-FYZIKÁLNÍ ÚTERÝ 28. 5. 2024 od 15:15 hod. v budově ČVUT FEL v Praze 6, Technická 2, posluchárna č. 209.

Připravuje/koordinuje Aleš Němeček


Po dohodě se všemi vyučujícími bylo rozhodnuto, že zmírníme/rozvolníme hektický závěr semestru a posuneme odevzdání semestrálního projektu a eseje do BRUTEálního systému: prodloužený deadline je ČT 23. 5. 2024, 23:55 hod. (pět minut před dvanáctou/půlnocí v den poslední DIFpřednášky). Tím se zároveň posune i vernisáž výstavy a slavnostní vyhlášení výherců Fotosoutěže na ČT 6. 6. 2024 od 15:30 hod. - viz také Termíny v sekci Témata projektů pro LS 2024.

Dodržujte striktně pravidla pro odevzdávání viz odstavce: “PROJEKT a jeho odevzdání” a “Příprava fotografií pro tisk”.

Pevně doufáme, že zhodnotíte čas navíc a těšíme se vaše zdařilé a originální projekty a eseje!

V termínu bylo uploadováno celkem 27 projektů, které byly zařazeny do DIFotosoutěže.

Za celý tým DIF zapsal Aleš Němeček, 9. 5. 2024 ve 21:21 hod. a doplnil 22.5. ve 13:45 hod.


Příprava/domluva na DIFfotoVÝLET během Rektorského dne 14. 5. 2024 viz níže v samostatné sekci. Naznačte zájem/nezájem se zúčastnit přihlášením na vypsanou jednorázovou AKCI v KOSu.

Za celý tým DIF zapsal Aleš Němeček, 6. 5. 2024 ve 22:22 hod.


Na vědomost se dává, že všechny sady/brašny s fotopřístroji a objektivy Nikon (přibližně 70 l), které jste používali v ateliéru, byly převezeny do budovy FEL E na Karlově nám. a můžete si je vypůjčit na několik dní (zvláště na přípravu fotografií pro DIF projekt ap.) - viz sekce Pravidla půjčování fotografické techniky.

Za celý tým DIF zapsal Aleš Němeček, 11. 4. 2024 v 18:00 hod.


Aktuálně nejen pro studenty cvp 104 (PO 12:45 - 14:15) a cvp 103 (ÚT 12:45 - 14:15)

Příští 5. cvičení na téma současná moderní ARCHITEKTURA se uskuteční v obvyklém čase, ale v terénu:

Sejdeme se v PO 18. 3. i ÚT 19. 3. mezi 12:30 - 12:45 hod. na místě Vodotrysků Masaryčka, které ale vzhledem k ročnímu období jsou mimo provoz. Pak budeme fotografovat z ulice Na Florenci a nejbližšího okolí a máme domluvený/povolený i přístup (zhruba od 13:30 hod.) na zatravněné horní terasy/střechy (lze si tam přinést a zkonzumovat i lehkou svačinku/oběd).

Dejte mi co nejdříve zápisem na jednorázovou AKCI v KOSu vědět, zda se “akce rychlé reakce” zúčastníte (ještě jsou volná místa a mohou se přihlásit/přidat i studenti z ostatních cvičení, které tato dekonstruktivisticky navržená lokalita od Zaha Hadied Architects láká).

V ÚT 19. 3. si můžete s předstihem zapůjčit/vyzvednout školní fotoaparát ve fotoateliéru A3-s123a kolem 12:00 hod. (zazvoňte u dveří nebo kontakt na služební tel. Petra Neugebauera 224 352 218), pak se snadno přesunete (např. metrem a tramvají) za 15 - 20 min. na místo srazu (viz výše).

Aleš Němeček, 15. 3. 2024 v 15:10 hod. | poslední aktualizace: 18. 3. v 17:45 hod.


ČAS a DESTRUKCE , to jsou 2 názvy Fotografických projektů DIF pro LS 2024. Vybrány byly z několika desítek návrhů v demokratickém hlasování studentů přítomných (asi 50) na přednášce dne 29.2.2024. Vyberte si jeden a nahrajte do odevzdávacího systému Koncept semestrálního projektu do 10.3.2024. Můžete samozřejmě pracovat na obou projektech a oba odevzdat. V historii našeho předmětu už se to stalo. Student je pak bodově zvýhodněn u zkoušky. Téměř 1/3 bodů k dosažení hodnocení A z celé zkoušky tvoří perfektně zvládnutý projekt. Když někdo odevzdá dva projekty, neznamená to ale automaticky 64 bodů ke zkoušce. Rozvrhněte si síly. Nezapomeňte konzultovat se svými cvičícími, dobře vám poradí. Kdo má pocit, že odevzdání 10 digitálních fotografií je v dnešní době multimédií příliš svazující jednoduchá technologie, může dle ukázek na přednášce zvolit rovněž analogovou fotografii, video - časosběr, CGI, VR, AI nebo i kombinace řečeného. Fotografie má širokou náruč. Závazná jsou témata projektů, neboli obsah. Forma (styl, technika, technologie) a originalita (nápad), to vše už je zcela na vás. Přeji všem hodně sil, štěstí a hlavně Dobré světlo :)

Za celý team DIF 2024, Roman Sejkot, 29. 2. 2024


Milí studenti DIF 2024,

jsme velice rádi, že jste si zapsali ke studiu v LS 2024 náš předmět Zpracování digitální fotografie. Je Vás z různých fakult ČVUT již 58 (ještě je volná kapacita do 60 studentů pro další zájemce). Děkujeme Vám a budeme se maximálně snažit naplnit Vaše očekávání!

Jak bude výuka probíhat?

PREZENČNĚ… Převážně, nejlepší vydrží až do konce, u nás je to tak trochu jako s hrou na housle. Učit fotografování v ateliéru nebo reportáž v exteriéru jen přes monitor, to není ono.

Poznámky K SAMOSTUDIU ale na stránkách předmětu DIF ponecháváme. Co kdyby? Mohou se hodit těm studentům, kteří se nebudou moci z nějakých důvodů, třeba zdravotních, účastnit prezenční výuky.

Tip pro nedočkavce: projděte Síň slávy a popřemýšlejte, jaký fotografický projekt byste chtěli dělat?

Sekci Aktuality budeme průběžně doplňovat, sledujte zvláště nové/zvýrazněné zprávy přidávané v chronologické pořadí (nejnovější nahoře).

S fotografickým přáním “Dobré světlo!” za všechny kolegy, Roman Sejkot, 18. 2. 2024, Praha.


Všem studentům zapsaným na předmět se pokusíme nastavit/otevřít přístup (přes kartovou čtečku u dveří) do PCLAB T2:A3-412 v těsné návaznosti na ateliérová cvičeni (nechte si v rozvrhu rezervu 30 - 45 min). Prodloužený čas cvičení můžete využít pro stažení/uložení fotografií do svého domovského adresáře na FEL AD, podrobněji prozkoumat prvotní náhledy, doplnit základní popis (metadata) a nebo vyzkoušet drobné úpravy v editačních programech. K dispozici je/bude Adobe Photoshop a také ACDSee Photo Studio Ultimate 2024. Můžete zde samozřejmě pracovat i na vlastním laptopu s bezdrátovým Eduroam připojením. Během samostatné práce dodržujte základní pravidla bezpečnosti a při odchodu z učebny poslední přítomný zkontroluje uzavření oken a vypne hlavní (červeno/zelený) vypínač rozvodu napětí 230 V, který je na stěně těsně vedle dveří.

P.S.: Další info, pokyny a upřesnění se dozvíte na prvních cvičeních.

Za celý team DIF 2024, Aleš Němeček (an) | 1. 2. 2024


Máme vlastní učebnici, která je postavena na letitých základech výuky předmětu DIF na FEL ČVUT pro studenty všech fakult ČVUT. Obsahuje nejen přednášky, cvičení, nejlepší studentské Projekty a Eseje, je rozšířením obsahu výuky, aneb co se už do výuky nevešlo… Vhodná k samostudiu i distanční výuce.

Kniha FOTOGRAFIE byla vydána v roce 2017 a stala se reprezentativním darem Rektorátu ČVUT k 310. výročí existence ČVUT v Praze.

K dostání je např. v univerzitní dejvické prodejně studijní literatury v NTK.

  • Roman Sejkot, Václav Hlaváč: Kniha FOTOGRAFIE / od fotogramu k výpočetní fotografii /, Česká technika - nakladatelství ČVUT, 2017, Univerzitní knihkupectví, budova NTK, Technická 6, Praha 6.

Přednášky: čtvrtek 14:30-16:00, JP:B-670 (CIIRC ČVUT)

Přednášející: Václav Hlaváč (VH), Roman Sejkot (RS)

Přednášíme počínaje čtvrtkem 22. 2. 2024

Přednášky jsou v CIIRC ČVUT, Praha 6, Dejvice, Jugoslávských partyzánů 1580/3, a to v budově B (budova s dlouhou prosklenou fasádou směrem do ulice). Použijte vchod do budovy, který je nejdále od Vítězného náměstí. Je to stejný vchod, kterým se chodí do Technické menzy. Nejdříve vyjdete po schodech do chodby (ignorujete výtah hned vpravo za posuvnými dveřmi z ulice). Chodbou projdete přímo asi 15 metrů k výtahu. Vyjedete do 6. patra. Vaše kartička by měla otevírat dveře v 6. patře. Místnost JP:B-670 je druhá posluchárna, když u dveří odbočíte vlevo (směrem na jih).

č. předn. datum 2024 náplň prezentace
1 22. 2. (VH) Počítačové vidění vs. digitální zpracování obrazu, zakotvení. Fotoaparát. Jednooká zrcadlovka a její ovládání. Pořízení statického obrazu, geometrie, optika. Zadání semestrálních prací / Projekt / Esej Počítačové vidění, zakotvení, Fotoaparát, optika
2 29. 2. (RS) Historie fotografie. Technika a obsah. Technika, 12 českých fotografů, 12 světových fotografů
3 7. 3. (RS) Fotografické styly. Výtvarná a dokumentární fotografie. Fotografické styly
4 14. 3. (RS) Světlo a osvětlování ve fotografii. Speciální osvětlení pro technickou fotografii. Osvětlení ve fotografii
5 21. 3. (VH) Digitální obraz a jeho vlastnosti. Barva a její vnímání. Barevné obrazy. Správa barev mezi zařízeními. Digitální obraz, Barevné obrazy, Správa barev
6 28. 3. (VH) Jasové a geometrické transformace. Předzpracování, vyhlazování, hrany, hranové body, zaostřování. Jasové a geom. tx, Předzpracování v prostoru obrazů, Hrany, hranové body, ostření
7 4. 4. (VH) Fourierova transformace. Předzpracování ve frekvenčním spektru. Fourierova tx, Fourier. filtrace
8 11. 4. (VH) Segmentace pro fotografii, principy dovolující např. maskování lasem, kouzelnou hůlkou. Inpainting. Segmentace obrazu pro fotografii, Doplňování fotografií, Světlana Lazebnik 2012, A. Efros, U of Berkeley, What makes a good picture?
9 18. 4. (RS) Budoucnost fotografie jako technického a společenského fenoménu.
10 25. 4. (RS) Kompozice. Teorie a psychologie fotografie. Kompozice, Teorie a psychologie fotografie
11 2. 5. (RS) Technická a vědecká fotografie. Autorský zákon pro fotografy. Autorský zákon pro fotografy
9. 5. (Nikdo) Přednáška není, protože na FEL se učí jako ve středu kvůli náhradám za svátky.
12 16. 5. (RS) DTP a komerční software. Filosofie fotografie. DTP, Filosofie fotografie
13 23. 5. (VH) Komprese obrazů. Komprese obrazů

Odkazy na prezentace přednášek jsou z předchozího školního roku. Přednášející budou prezentace typicky před přednáškou vylepšovat a odpovídajícím způsobem na této stránce postupně občerstvovat i odkazy.

Konzultace semestrálního projektu, nebo jiných neškolních aktivit týkajících se fografie, je možná s Romanem Sejkotem v prvním bloku semestru během 45 minut po každé přednášce.

Pro případ nutnosti máme připravenou možnost vzdáleného přednášení přes MS-Teams. Tuto možnost spustíme, až nebude možné přednášet kontaktně.

Doporučená literatura

Cvičení, pravidla pro zápočet a zkoušku, opisování

  • Opisování považuji za nepřípustné. Bude-li student při písemce přistižen při opisování, bude z písemky hodnocen nula body bez možnosti psát písemku znovu. U odevzdaných esejů, projektů a dalších úloh je opisování kontrolováno a srovnáváno s pracemi jiných. Opisování bude v předmětu trestáno. Dále bude studijní oddělení FEL ČVUT požádáno, aby opisování zaznamenalo do studijní dokumentace studenta.

Václav Hlaváč, zodpovědný za předmět

Minulé výsledky z let 2009 až 2023

Vernisáž výstavy ZRCADLENÍ & HRANA / NA HRANĚ a vyhlášení soutěže studentských projetů proběhlo v mírně posunutém termínu ve ČT 1. 6. 2023, se zahájením od 17 hod. v Kampusu Dejvice - areál CIIRC, prosklené přízemí budovy A - Rektorát ČVUT. Výstava je stále volně přístupná v pracovní dny a i z ulice (nároží náměstí a ulice Jugoslávských partyzánů) je průhled na asi polovinu expozice.

Vítězné vystavené práce - Projekty a Eseje si můžete prohlédnout naší Síni slávy.

Výstava studentských Projektů a Esejů s tématy PROTIKLADY a ZMĚNA započala vernisáží v 17 hodin 19. května 2022 v přízemí nově otevřené budovy CIIRC ČVUT v dejvickém univerzitním kampusu (Rektorátu ČVUT).

Vítězné vystavené práce - Projekty a Eseje jsme přidali do naší Síně slávy.

Výstava studentských Projektů a Esejů s tématy COGITO ERGO SUM a REALITA? započala vernisáží v 17 hodin 7. října 2021 v přízemí nově otevřené budovy CIIRC ČVUT v dejvickém univerzitním kampusu (Rektorátu ČVUT).

Vítězné vystavené práce - Projekty a Eseje jsme přidali do naší Síně slávy.

Výstava studentských Projektů a Esejí na téma CHYBA? a NEPOZOROVANÉ započala vernisáží v říjnu 2020 na terase nově otevřené budovy CIIRC ČVUT v dejvickém univerzitním kampusu a po vernisáži byla přesunuta do budovy Rektorátu ČVUT.

Vystavené fotografie si můžete vzdáleně i nadále prohlédnout v naší fotogalerii.

Vítězné práce - Projekty a Eseje jsme přidali do naší Síně slávy.

Výstava studentských Projektů a Esejí na téma KONTRAST a VE SMYČCE ČASU proběhla v květnu až červnu 2019 ve dvoraně historické budovy ČVUT na Karlově náměstí a následně byly fotografie vystaveny ve vstupu nově otevřené budovy CIIRC ČVUT v dejvickém univerzitním kampusu.

Vystavené fotografie si můžete vzdáleně i nadále prohlédnout v naší fotogalerii.

Vítězné práce - Projekty a Eseje jsme přidali do naší Síně slávy.

Kalendář FEL ČVUT na rok 2019 ze studentských prací DIF a DCGI z roku 2018

Pro fakultní kalendář FEL ČVUT na rok 2019 jsme vybrali to nejlepší z prací studentů DIF a DCGI za rok 2018. Celý kalendář FEL 2018 lze stáhnout a užít pro vlastní potřebu.

Výstava studentských fotografií na téma BARVA a ALFA A OMEGA proběhla v květnu až červnu 2018 ve dvoraně historické budovy ČVUT na Karlově náměstí a následně byly fotografie vystaveny ve vstupu nově otevřené budovy CIIRC ČVUT v dejvickém univerzitním kampusu.

Vystavené fotografie si můžete i nadále prohlédnout v naší fotogalerii.

Vítězné práce jsme přidali do naší Síně slávy.

Kalendář studentských fotografií 2018

Jako již tradičně jsme pro fakultní kalendář na rok 2018 vybrali to nejlepší z fotografií studentů našeho předmětu v minulém roce i dřívějších. Celý kalendář FEL 2018 lze stáhnout a užít pro vlastní potřebu.

Výstava studentských fotografií na téma CHAOS a CESTA proběhla v květnu až červnu 2017 ve dvoraně historické budovy ČVUT na Karlově náměstí a následně byly fotografie vystaveny ve vstupu nově otevřené budovy CIIRC ČVUT v dejvickém univerzitním kampusu.

Vystavené fotografie si můžete i nadále prohlédnout v naší fotogalerii.

Vítězné práce jsme přidali do naší Síně slávy.

Kalendář studentských fotografií 2017

Jako již tradičně jsme pro fakultní kalendář na rok 2017 vybrali to nejlepší z fotografií studentů našeho předmětu v minulém roce i dřívějších.

Výstava studentských fotografií na téma SVĚTLO a MEZERA proběhla v květnu až červnu 2016.

Vystavené fotografie si můžete i nadále prohlédnout v naší fotogalerii.

Vítězné práce jsme přidali do naší Síně slávy.

Kalendář studentských fotografií 2016

Pro fakultní kalendář na rok 201ž jsme opět vybrali to nejlepší z fotografií studentů našeho předmětu v posledních letech.

Výstava studentských fotografií na téma SVĚTLO a MEZERA proběhla v červnu 2015.

Vystavené fotografie si můžete i nadále prohlédnout v naší fotogalerii, kde naleznete též fotky z vernisáže výstavy.

Vítězné práce jsme přidali do naší Síně slávy.

Kalendář studentských fotografií 2015

Pro fakultní kalendář na rok 2015 jsme vybrali to nejlepší z fotografií studentů našeho předmětu v posledních letech.

Soutěž studentských fotografií 2014

Nejlépe hodnocené fotografie v roce 2014 si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Vybrané práce za celou dobu běhu předmětu od roku 2009 po současnost najdete v síni slávy.

Přání studentům

Přejeme studentům, ať se jim látka předmětu Zpracování digitální fotografie líbí a dobře studuje. Těšíme se na zpětnou vazbu a podněty k vylepšení. Mluvte s námi při přednášce i po ní, na cvičení, pošlete e-mail, telefonujte, budeme rádi!

Václav Hlaváč, Roman Sejkot, 1. 2. 2024

courses/a7b33dif/start.txt · Last modified: 2024/06/19 20:48 by nemeceka