Notice
This page is located in a preparation section.

A7B33DIF – Zpracování digitální fotografie

Naše motto : “FOTOGRAFIE NENÍ NÁHODA”. Od úvodní myšlenky, přes kompozici a přípravu scény, nastavení fotoaparátu, zpracování v počítači až po finální tisk či vystavení na web, je třeba vzít v potaz řadu aspektů, které si nefotografové běžně neuvědomí. Studentům předmětu DIF chceme některé z nich přiblížit. Začínáme v únoru ve fotografickém ateliéru v Dejvicích a v polovině semestru se přesouváme k postprodukci digitálního obrazu do počítačové učebny pouze o několik pater výše také v Dejvicích.
Jsme ostřílení pedagogové z let 2009 až 2024. Výsledky našich studentů jsou výborné! Viz SÍŇ SLÁVY|Síň slávyDalší informace viz "Cíle předmětu a metody jeho vyučování".

PDF verze

Aktuality

Dobojováno! Výsledky Fotosoutěže DIF 2025 s tématy KONTRAST | SVĚT V ODRAZECH jsou známy a ceny byly předány na vernisáži dne 2. 6. 2025 v 16:30 hod. Zde představujeme alespoň vítěznou trojici:

Dejan Ribarovski 1. místo
Leila Babayeva   2. místo
Kryštof Buben    3. místo

Další podrobnosti v Síni slávy a také na webu FEL Aktuálně.

Za celý tým DIF zapsal Aleš Němeček, 2. 6. 2025 ve 22:15 hod. | aktualizováno 11. 6. 2025 ve 14:30 hod.


Už se to peče (zatím na tiskárně/plotru)! A v 15 hod. bylo hotovo.
Informace o vernisáži výstavy KONTRAST | SVĚT V ODRAZECH najdete v samostatné sekci.

Za celý tým DIF zapsal Aleš Němeček | 29. 5. 2025 ve 13:45 hod.


V KOSu jsou vypsány zkouškové termíny - neváhejte s přihlášením. Zápočty budeme udělovat průbězně po splnění podmínek a odevzdání BRUTEálních úloh.

Za celý tým DIF zapsal Aleš Němeček, 26. 5. 2025


Velevážení členové hodnotící DIFkomise (je nás letos PĚT!) vyhodnotili vaše projekty odevzdané do DIFotosoutěže a přidělili body za FORMU, OBSAH a ORIGINALITU. Informace o vyhlášení a vernisáži výstavy KONTRAST | SVĚT V ODRAZECH najdete v samostatné sekci.

Za celý tým DIF zapsal Aleš Němeček | 22. 5. 2025 v 18:00 hod. | aktualizováno 27. 5. 2025


Příprava/domluva na DIFfotoVÝLET během Rektorského dne ČVUT 14. 5. 2025 v samostatné sekci. Naznačte zájem/nezájem se zúčastnit přihlášením na vypsané jednorázové AKCE (odpoledne od 13 hod./pozdní odpoledne od 16:00 hod) v KOSu.

Za celý tým DIF zapsal Aleš Němeček | 9. 5. 2025 | aktualizováno 13. 5. 2025 ve 14:05 hod.


Na vědomost se dává, že všechny sady/brašny s fotopřístroji a objektivy Nikon (přibližně 70 l), které jste používali v ateliéru, byly převezeny do budovy FEL G na Karlově nám. a můžete si je vypůjčit na několik dní (zvláště na přípravu fotografií pro DIF projekt ap.) - viz sekce Pravidla půjčování fotografické techniky.

Užijte si veselé a hravé Velikonoce v dobrém světle! Třeba doplníte/uploadnete i nějaké další FOTO do kolekce REPORTÁŽ nebo začnete intezivněji pracovat na PROJEKTu (čas běží!).

Za celý tým DIF zapsal Aleš Němeček | 15. 4. 2025 v 18:00 hod.


Aktuálně nejen pro studenty cvp 104 (PO 12:45 - 14:45) a cvp 103 (ÚT 12:45 - 14:45)

Příští 5. cvičení na téma současná moderní ARCHITEKTURA se uskuteční v obvyklém čase, ale v plenéru/terénu:

Sejdeme se v PO 17. 3. i ÚT 18. 3. mezi 12:30 - 12:45 hod. v ateliéru, kde si převezmete/půjčíte fotoaparáty (pokud berete vlastní, tak dobijte akumulátory!), pak se metrem přesuneme k Vodotryskům Masaryčka, tam nás případně najdou/dohoní opozdilci (s vlastním fotoaparátem). Budeme přibližně 1 hodinu fotografovat z ulice Na Florenci a nejbližšího okolí - měli byste pořídit informativní/celkový záběr komplexu Zaha Hadid budov a doplnit emotivní/subjektivní detaily z exteriéru i interiéru. Bohužel nám letos správa budovy nepovolila přístup na zatravněné horní terasy/střechy, takže náhradou jsem objednal terasu hotelu The Cloud One (!!!je to bez občerstvení a možnosti přenocování!!!). Jako zálohu, když náhodou zbyde čas, máme nedalekou Desfourskou zahradu nebo vnitroblokové Corso Karlín; případně to můžete samostatně protáhnout až na Rohanské nábřeží k průhledné soše Lilith. Snad nám bude přát počasí (přizpůsobte vybavení a oblečení) a třeba zazpívají i KOSi!

Dejte mi co nejdříve KOSím zápisem na jednorázovou AKCI vědět, zda se “akce rychlé reakce” zúčastníte (ještě jsou volná místa a mohou se přihlásit/přidat i studenti z ostatních cvičení, které tato dekonstruktivisticky navržená lokalita od Zaha Hadied Architects láká).

Právo na drobné změny programu si vyhrazuje Aleš Němeček (an), 15. 3. 2025 ve 13:30 hod., aktualizace 16. 3. 2025 v 17:30 hod.


Názvy semestrálních projektů na rok 2025

KONTRAST a SVĚT V ODRAZECH, to jsou názvy projektů, zvolené v demokratickém hlasování studenty přítomnými na přednášce dne 27. 2. 2025. Slovní popis fotografického projektu, na kterém budete v následujících týdnech pracovat, má termín odevzdání ve čtvrtek 6. 3. 2025. Podrobnosti viz sekce PROJEKT a ESEJ.

Přejeme otevřenou mysl a dobré světlo!

Za všechny členy týmu učitelů DIF, Roman Sejkot | 3. 3. 2025


Nepodařilo se nastavit/otevřít přístup studentům (přes kartovou čtečku u dveří) do PCLAB T2:A3-412 mimo rozvrhové hodiny a bez přítomnosti vyučujícho - učebnu SVTI udržuje jako NEveřejnou. Všichni studenti DIF si ale mohou aktivovat/založit konto a domovský adresář (až 20 GB) na FEL Active Directory a pak si konfigurovat vzdálený přístup na disky, které budeme používat při výuce u počítačů. Podobně (a letos prvně/nově) je možné spustit/používat vzdáleně aplikace/programy na editaci a katalogizaci fotek (ACDSee Photo Studio Ultimate 2025 a Photoshop CS5). Všechno je popsáno v souboru FEL AD přístup data/software pro PCLAB 412 na FEL GoogleDrive. Vyzkoušejte (bude se vám hodit pro přípravu fotek/souborů odevzdávaných průběžně z ateliérových cvičení) a případně dejte vědět zpětnou vazbu.

Aleš Němeček (an) | 19. 2. 2025


Milí studenti DIF 2025,

jsme velice rádi, že jste si zapsali ke studiu v LS 2025 náš předmět Zpracování digitální fotografie. Je Vás z různých fakult ČVUT 60. Děkujeme a budeme se maximálně snažit naplnit Vaše očekávání!

Jak bude výuka probíhat?
PREZENČNĚ a s fotoaparátem v rukou… Převážně, nejlepší vydrží až do konce, u nás je to tak trochu jako s hrou na housle. Učit fotografování v ateliéru nebo reportáž v exteriéru jen přes monitor, to není ono.

Poznámky K SAMOSTUDIU v popisech obsahu k cvičením ale na stránkách předmětu DIF ponecháváme. Co kdyby? Mohou se hodit těm studentům, kteří se nebudou moci z nějakých důvodů, třeba zdravotních, účastnit prezenční výuky.

Tip pro nedočkavce: projděte Síň slávy a popřemýšlejte, jaký fotografický projekt byste chtěli vytvářet?

Sekci Aktuality budeme průběžně doplňovat, sledujte zvláště nové/zvýrazněné zprávy přidávané v chronologické pořadí (nejnovější nahoře).

S fotografickým přáním Dobré světlo! za všechny kolegy, loňskou verzi webu “oprašuje” Aleš Němeček (an) | 27. 1. 2025


Cvičební paralelky 103 a 104 (začátek od 12:45 hod.) mají letos experimentálně jinak rozvrženou hodinovou dotaci:

  • v první půlce semestru bude cvičení probíhat nejprve klasických 90 min. v ateliéru T2:A3-s123c (nebo exteriéru) a pak se návazně přesuneme na 45 min. do PCLAB T2:A3-412, kde začneme pořízené fotografie okamžitě zpracovávat/vyvolávat;
  • v druhé polovině semestru pak bude každý týden cvičení pouze 45 - 60 min. pokračovat pokročilejšími úpravami na PC a konzultacemi zvláště k semestrálnímu projektu (souboru 10 fotografií na zvolené/určené téma).

Všem studentům zapsaným na předmět se navíc pokusíme nastavit/otevřít přístup (přes kartovou čtečku u dveří) do PCLAB T2:A3-412 v těsné návaznosti na ateliérová cvičeni (nechte si v rozvrhu rezervu 30 - 45 min). Prodloužený čas cvičení můžete využít pro stažení/uložení fotografií do svého domovského adresáře na FEL AD, podrobněji prozkoumat prvotní náhledy, doplnit základní popis (metadata) a nebo vyzkoušet drobné úpravy v editačních programech. K dispozici je/bude Adobe Photoshop a také ACDSee Photo Studio Ultimate 2025. Můžete zde samozřejmě pracovat i na vlastním laptopu s bezdrátovým Eduroam připojením.

P.S.: Další info, pokyny a upřesnění se dozvíte na prvních cvičeních.

Za celý team DIF 2025, Aleš Němeček (an) | 27. 1. 2025


Máme vlastní učebnici, která je postavena na letitých základech výuky předmětu DIF na FEL ČVUT pro studenty všech fakult ČVUT. Obsahuje nejen přednášky, cvičení, nejlepší studentské Projekty a Eseje, je rozšířením obsahu výuky, aneb co se už do výuky nevešlo… Vhodná k samostudiu i distanční výuce.

Kniha FOTOGRAFIE byla vydána v roce 2017 a stala se reprezentativním darem Rektorátu ČVUT k 310. výročí existence ČVUT v Praze.

K dostání je např. v univerzitní dejvické prodejně studijní literatury v NTK.

  • Roman Sejkot, Václav Hlaváč: Kniha FOTOGRAFIE / od fotogramu k výpočetní fotografii /, Česká technika - nakladatelství ČVUT, 2017, Univerzitní knihkupectví, budova NTK, Technická 6, Praha 6.

Minulé výsledky z let 2009 až 2024

Vernisáž výstavy ČAS | DESTRUKCE a vyhlášení soutěže studentských projetů proběhlo ve ČT 6. 6. 2023, se zahájením od 15:15 hod. v Kampusu Dejvice - areál CIIRC, prosklené přízemí budovy A - Rektorát ČVUT.

Vítězné vystavené práce - Projekty a Eseje si můžete prohlédnout v naší Síni slávy.

Vernisáž výstavy ZRCADLENÍ & HRANA / NA HRANĚ a vyhlášení soutěže studentských projetů proběhlo v mírně posunutém termínu ve ČT 1. 6. 2023, se zahájením od 17 hod. v Kampusu Dejvice - areál CIIRC, prosklené přízemí budovy A - Rektorát ČVUT.

Vítězné vystavené práce - Projekty a Eseje si můžete prohlédnout v naší Síni slávy.

Výstava studentských Projektů a Esejů s tématy PROTIKLADY a ZMĚNA započala vernisáží v 17 hodin 19. května 2022 v přízemí nově otevřené budovy CIIRC ČVUT v dejvickém univerzitním kampusu (Rektorátu ČVUT).

Vítězné vystavené práce - Projekty a Eseje jsme přidali do naší Síně slávy.

Výstava studentských Projektů a Esejů s tématy COGITO ERGO SUM a REALITA? započala vernisáží v 17 hodin 7. října 2021 v přízemí nově otevřené budovy CIIRC ČVUT v dejvickém univerzitním kampusu (Rektorátu ČVUT).

Vítězné vystavené práce - Projekty a Eseje jsme přidali do naší Síně slávy.

Výstava studentských Projektů a Esejí na téma CHYBA? a NEPOZOROVANÉ započala vernisáží v říjnu 2020 na terase nově otevřené budovy CIIRC ČVUT v dejvickém univerzitním kampusu a po vernisáži byla přesunuta do budovy Rektorátu ČVUT.

Vystavené fotografie si můžete vzdáleně i nadále prohlédnout v naší fotogalerii.

Vítězné práce - Projekty a Eseje jsme přidali do naší Síně slávy.

Výstava studentských Projektů a Esejí na téma KONTRAST a VE SMYČCE ČASU proběhla v květnu až červnu 2019 ve dvoraně historické budovy ČVUT na Karlově náměstí a následně byly fotografie vystaveny ve vstupu nově otevřené budovy CIIRC ČVUT v dejvickém univerzitním kampusu.

Vystavené fotografie si můžete vzdáleně i nadále prohlédnout v naší fotogalerii.

Vítězné práce - Projekty a Eseje jsme přidali do naší Síně slávy.

Kalendář FEL ČVUT na rok 2019 ze studentských prací DIF a DCGI z roku 2018

Pro fakultní kalendář FEL ČVUT na rok 2019 jsme vybrali to nejlepší z prací studentů DIF a DCGI za rok 2018. Celý kalendář FEL 2018 lze stáhnout a užít pro vlastní potřebu.

Výstava studentských fotografií na téma BARVA a ALFA A OMEGA proběhla v květnu až červnu 2018 ve dvoraně historické budovy ČVUT na Karlově náměstí a následně byly fotografie vystaveny ve vstupu nově otevřené budovy CIIRC ČVUT v dejvickém univerzitním kampusu.

Vystavené fotografie si můžete i nadále prohlédnout v naší fotogalerii.

Vítězné práce jsme přidali do naší Síně slávy.

Kalendář studentských fotografií 2018

Jako již tradičně jsme pro fakultní kalendář na rok 2018 vybrali to nejlepší z fotografií studentů našeho předmětu v minulém roce i dřívějších. Celý kalendář FEL 2018 lze stáhnout a užít pro vlastní potřebu.

Výstava studentských fotografií na téma CHAOS a CESTA proběhla v květnu až červnu 2017 ve dvoraně historické budovy ČVUT na Karlově náměstí a následně byly fotografie vystaveny ve vstupu nově otevřené budovy CIIRC ČVUT v dejvickém univerzitním kampusu.

Vystavené fotografie si můžete i nadále prohlédnout v naší fotogalerii.

Vítězné práce jsme přidali do naší Síně slávy.

Kalendář studentských fotografií 2017

Jako již tradičně jsme pro fakultní kalendář na rok 2017 vybrali to nejlepší z fotografií studentů našeho předmětu v minulém roce i dřívějších.

Výstava studentských fotografií na téma SVĚTLO a MEZERA proběhla v květnu až červnu 2016.

Vystavené fotografie si můžete i nadále prohlédnout v naší fotogalerii.

Vítězné práce jsme přidali do naší Síně slávy.

Kalendář studentských fotografií 2016

Pro fakultní kalendář na rok 201ž jsme opět vybrali to nejlepší z fotografií studentů našeho předmětu v posledních letech.

Výstava studentských fotografií na téma SVĚTLO a MEZERA proběhla v červnu 2015.

Vystavené fotografie si můžete i nadále prohlédnout v naší fotogalerii, kde naleznete též fotky z vernisáže výstavy.

Vítězné práce jsme přidali do naší Síně slávy.

Kalendář studentských fotografií 2015

Pro fakultní kalendář na rok 2015 jsme vybrali to nejlepší z fotografií studentů našeho předmětu v posledních letech.

Soutěž studentských fotografií 2014

Nejlépe hodnocené fotografie v roce 2014 si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Vybrané práce za celou dobu běhu předmětu od roku 2009 po současnost najdete v Síni slávy.

Přání studentům

Přejeme studentům, ať se jim látka předmětu Zpracování digitální fotografie líbí a dobře studuje. Těšíme se na zpětnou vazbu a podněty k vylepšení. Mluvte s námi při přednášce i po ní, na cvičení, pošlete e-mail, telefonujte, budeme rádi!

Václav Hlaváč, Roman Sejkot, 17. 2. 2025

courses/a7b33dif/start.txt · Last modified: 2025/08/28 12:14 by nemeceka