Search
Autoři cvičení: Roman Sejkot, Petr Neugebauer. Fotografie: Tomáš Barták, Petr Neugebauer.
Spoluautor cvičení: Petr Neugebauer
Se skleněným předmětem jsme se již setkali v klasickém zátiší. Ověřili jsme si, že přímým nasvícením vznikají reflexy, které znemožnují čitelnost tvarů a nápisů. Proto budeme při světelné konstrukci využívat průhlednosti materiálu a jeho schopnosti přijímat lesky. Jako vhodné předměty nám poslouží jednochuché sklenky bez složitých tvarů, zlacení, broušení, tmavého zabarvení či spojení několika materiálů dohromady.
Poznámka: Zprvu vše zkuste s levným sklem, není nutno hned rozbít nejvzácnější rodinné poklady.
Hlavním světlem se stane lampa osvětlující pozadí. Na něm by měl vzniknout přechod ze světlé do tmavé části. Sklo na přechodovém pozadí působí živěji. Hlavní světlo bude důležité pro definování tvaru skla, ale i pro změření správné expozice. Další dva reflektory můžeme použít k nasazení odlesků ze stran. Ty musí být po celé délce předmětu. Jejich přerušení by způsobilo rozbití tvaru. Ke změně barevnosti pozadí nebo odlesků použijeme barevných filtrů umístěných před reflektory. Sklenku fotografujte z mírného nadhledu nebo podhledu. Vynikne tak tvar hrdla, zvláště při spodním hlavním osvětlení. V ukázce je použito další světlo na pozadí. Pro fotografování můžeme využít záblesková světla, ale mnohem výhodnější bude práce s pilotními žárovkami. Lze tak využít delších časů a vypínání, zapínání jednotlivých reflektorů dle potřeby během expozice. V praxi můžete využít i halogenové lampy. Pozor na dlouhé časy a šum digitálního fotoaparátu.
Tip: Zkuste na internetu najít snímky skla od Jindřicha Broka nebo Miroslava Vojtěchovského.
Ve druhé části si ukážeme trochu jiný přístup. Použijeme fotografický stůl pro tzv. tabletop fotografii a změníme počet světel.
V praxi na vás čekají mnohem složitější varianty přesahující tento kurz. Ateliér se pak proměňuje v alchymistickou laboratoř s dalšími přidanými reklektory, vystřihnutými papírovými čtvrtkami, baterkami sloužícími k dosvětlení, odraznými deskami… I při dokonalém technickém zvládnutí těch nesložitějších řešení pamatujte na jedno, dobrou fotografii nedělá jen technika, ale především nápad. To platí u produktové a reklamní fotografie dvojnásob.
Nepovinné bonusové cvičení:
Výběr nejlepších fotografií nahrajte do odevzdávacího systému. Třebaže je cvičení tzv. nepovinné, získáte za jeho absolvování bonusové body u závěrečné zkoušky, kde se hodnotí vše za celý semestr.
Stránku spravuje Petr Neugebauer