Search
Operační systém Windows 10 umožňuje instalaci tzv. Windows Subsystému pro Linux (WSL). Lze tak získat vývojové prostředí podobné tomu, které používáme v předmětu PRP. V praxi tak můžeme přímo spouštět nativní aplikace pro Linux, jako třeba příkazový interpret Bash používaný na cvičení při práci s operačním systémem Ubuntu. Díky tomu je možné spouštět a instalovat programy ve Windows prostředí stejně pohodlně jako v Ubuntu.
Návod na instalaci je možné najít například zde:
Instalace je jednoduchá: v PowerShell (coby administrátor) spustíme příkaz:
Enable-WindowsOptionalFeature -Online -FeatureName Microsoft-Windows-Subsystem-Linux
Po skončení procesu restartujeme Windows a instalujeme Ubuntu z Microsoft Store:
Při instalaci je potřeba zvolit uživatelské jméno a heslo, které se bude používat v subsystému. Poté již stačí spustit příkaz “Ubuntu”, například z nabídky Start.
Po instalaci Ubuntu prostředí již stačí nainstalovat vývojové nástroje. To je v prostředí Ubuntu přímočaré použitím příkazu apt-get. Pro instalaci je však potřeba spustit instalační program apt-get s právy adminstrátora (v unix světě označovaný jako root), což lze snadno prostřednictví příkazu sudo, který vyžaduje ověření vaší indentity, proto vyžaduje zadání vašeho hesla.
apt-get
sudo
Před instalací nástrojů doporučuji aktualizovat systém příkazem:
sudo apt-get update
Základní sada vývojových nástrojů používaných na PRP se skládá z kompilátoru gcc a kompilátoru clang, nástroje pro řízení překladu make a pomocné utility pro zobrazení adresářové struktury tree. Instalaci těchto nástrojů provedeme přímočaře prostřednictvím příkazu
gcc
clang
make
tree
sudo apt-get install gcc clang make tree zip unzip
Tj. jako administrátor (sudo) spustíme program apt-get po kterém chceme nainstalovat (install) balíčky gcc, clang, make a tree. Vše ostatní je identické pro všechny počítače, a proto již není nutné naše další interakce s počítačem.
install
Volitelně můžete přidávat další užitečné balíčky, například:
sudo apt-get install tree cppcheck git subversion
Na cvičeních i v odevzdávacím systému budeme používat program Valgrind pro kontrolu práce s pamětí. Ten je možný také používat v prostředí WSL.
sudo apt-get install valgrind
Windows Subsystem for Linux nám umožňuje editovat kód pod Windows (např. ve VS Code) a překládat i testovat v terminálu WSL (např. v Ubuntu). Je přitom dobré vědět, kde najdeme svůj kód, své soubory v „tom druhém“ OS.
Adresář
home
z Ubuntu najdeme pod Windows jako:
C:\Users\<username>\AppData\Local\Packages\CanonicalGroupLimited.UbuntuonWindows_79rhkp1fndgsc\LocalState\rootfs\home
Naopak je to o něco jednodušší. Adresář ve Windows:
C:\Users\<username>\Documents
na jdeme v Ubuntu jako:
/mnt/c/Users/<username>/Documents/
Máte-li nainstalované prostředí WSL a v rámci Win10 Visual Studio Code (VS Code), je možné kombinovat WSL prostředí (termínál) s běžícím VS Code prostřednictvím balíčku Remote - WSL.
code