Search
Programovat lze v podstatě úplně v čemkoliv, od prostých textových editorů až po sofistikovaná vývojová prostředí. Vývojová prostředí, Integrated Development Editor (IDE) jsou komplexní programy, jejichž nastavení je nezřídka velmi složité. V začátcích je proto klíčové pochopení základních principů, osvojení si programovacích dovedností a následné vyladění prostředí. Velmi užitečným pomocníkem je obarvování kódu a jeho formátování, které zvládné téměř libovolný editor. Naopak našeptávání syntaxe je pro začátečníka zavádějící, protože úplně nepříspívá k osvojí úplných základů. V případě delších kódu je však výhodné využít doplňování jmen proměnných a definovaných funkcí tak, aby nedošlo ke zbytečné frustraci nebo volbě zkratkovitých a tím méně srozumitelnách jmen. Další užitečné funkcí je ladění (debugging) kódu.
Začít se dá v editoru gedit následně přejít na prokročilejší IDE, která se liší podporovanými jazyky, licencí i nabízenými nástroji. Příklad možných IDE je následující.
gedit
Ve cvičeních předmětu PRP budeme primárně pracovat s editorem Visual Studio Code. Nicméně konkrétní volba je vždy na vás.
V Pop!_Shop vyhledejte Visual Studio Code a kliknutím nainstalujte.
Abychom mohli plně využít VS Code pro vývoj v jazyce C/C++, je potřeba mít nainstalované rozšíření Microsoft C/C++ Extension. V tuto chvíli by rozšíření mělo být jíž nainstalované, což můžeme ověřit následujícím způsobem.
Ctrl+Shift+X
Pokud je balíček již nainstalovaný, uvidíme následující. Fig. 1: Nainstalované rozšíření C/C++ od Microsoftu..
Pokud balíček není nainstalován, uvidíme následující. Fig. 2: Nenainstalované rozšíření C/C++ od Microsoftu.. V takovém případě můžeme rozšíření nainstalovat kliknutím na zelené tlačítko Install.
V projektovém adresáři bychom měli mít složku .vscode, ve které se nacházejí konfigurační soubory. Pokud otevřeme složku, ve které podsložka .vscode není, VS Code ji automaticky vytvoří.
code <cesta k projektové složce>
VS Code editor můžeme spustit klasicky pomocí ikonek, ale mnohem užitečnější je spouštění z terminálu. V terminálu slouží ke spuštění příkaz code. Velkou výhodou je, že VS Code umí pracovat s konceptem pracovního adresáře a můžeme tedy rovnou otevřít požadovanou složku.
code
cd
code .
Příklad tohoto spuštění je
cd prp/hw01 code .
Samozřejmě můžeme spouštět i projekty v jiných složkách než je aktuální pracovní adresář. V našem případě bychom použili příkaz code prp1/hw01. Informace o projektech (adresáři) jsou uloženy ve skryté složce .vscode a v souborech .json, které definuji jak soubor kompilovat a spouštět.
code prp1/hw01
.vscode
.json
ctrl+`
Z nabídek File / Preferences / Settings vybereme Keyboard Shortcuts. Vpravo nahoře klepneme na ikonu dokumentu se šipkou Open Keyboard Shortcuts (JSON). Otevře se soubor keybindings.json, kam do hranatých závorek přidáme následující řádky:
File
Preferences
Settings
Keyboard Shortcuts
Open Keyboard Shortcuts (JSON)
keybindings.json
{ "key": "ctrl+`", "command": "workbench.action.terminal.focus", "when": "editorTextFocus" },{ "key": "ctrl+`", "command": "workbench.action.focusActiveEditorGroup", "when": "terminalFocus" }
a soubor uložíme.
VS Code je ve výchozím nastavení konfigurováno pro formátování prostřednictvím clang-format s možností využití uživatelsky definované konfigurace.
clang-format
Nastavení file znamená, že se VS Code dívá do aktuálního pracovního adresáře a pokud tam existuje soubor .clang-format použijej. Jako fall-back je pak nastaveno formátování Visual Studio.
.clang-format
Prostřednictvím terminálu ve VS zjistíme jak pracovní adresář, tak můžeme vytvořit .clang-format, například doporučované nastavení
{BasedOnStyle: llvm, IndentWidth: 4, BreakBeforeBraces: Linux}
Níže zmíněné postupy nám mohou ulehčit mnoho práce a v budoucnu je jistě budeme všichni používat. Jelikož ale naším cílem je se naučit programovat a pochopit, co se při tom děje, je vhodné se naučit kompilovat manuálně, nikoliv pomocí magického tlačítka. Níže zmiņované možnosti tedy uvádíme jako informativní, abychom věděli, že existují, ale jejich používání v předmětu PRP je silně nedoporučované.
V adresáři, kde jsou umístěné zdrojové kódy C vytvoříme podadresář .vscode a s následujícím obsahem: c_cpp_properties.json, launch.json, settings.json, tasks.json.
c_cpp_properties.json, launch.json, settings.json, tasks.json
Tyto soubory s vzorovým nastavením pro Windows a Ubuntu můžete stáhnout zde.
Pokud se rozhodneme použít tyto předpřipravené soubory, je potřeba správně nastavit argumenty kompilace, tj. přepínače a zdrojové soubory. Otevřeme soubor tasks.json a najdeme náš task podle operačního systému – (gcc) Compile Win nebo (gcc) Compile Linux. V sekci args správně nastavíme přepínače a zdrojové soubory, vždy na jeden řádek jeden.
tasks.json
(gcc) Compile Win
(gcc) Compile Linux
args
Pokud máme správně nastavený projekt, tj. nastavili jsme soubory ve složce .vscode, pro kompilaci použijeme klávesovou zkratku Ctrl+Shift+B a pak vybereme z nabídky (gcc) Compile Win či (gcc) Compile Linux podle našeho operačního systému. Pokud vše proběhne v pořádku, vytvoří se nám ve složce spustitelný soubor se shodným názvem jako zdrojový kód c, ale bez extenze, např. prvni_test, který můžeme spustit z terminálu pomocí ./prvni_test.
Ctrl+Shift+B
prvni_test
./prvni_test
Použijeme klávesovou zkratku Ctrl+F5 (Run) nebo F5 (Debug), v případě potřeby v záhlaví panelu Debug (symbol brouka) nalevo vybereme konfiguraci (gdb) Launch Win nebo (gdb) Launch Linux.
Ctrl+F5
F5
(gdb) Launch Win
(gdb) Launch Linux
Při instalaci VS Code na operační systém Ubuntu si můžeme vybrat ze dvou způsobů, a to z instalace přes terminál a instalace pomocí instalačního balíčku.
Ze stránek VS Code si stáhneme příslušný .deb balíček. Tento soubor funguje obdobně jako instalační soubory na Windows – otevřeme ho pomocí programu Software Installer a kliknutím na tlačítko Install nainstalujeme VS Code.
Fig. 3: Ukázka instalace VS Code pomocí .deb balíčku.
VS Code instalujeme podle stránky https://linuxize.com/post/how-to-install-visual-studio-code-on-ubuntu-18-04/
sudo apt update sudo apt install software-properties-common apt-transport-https wget wget –q https://packages.microsoft.com/keys/microsoft.asc -O- | sudo apt-key add – sudo add-apt-repository „deb [arch=amd64] https://packages.microsoft.com/repos/vscode stable main“ sudo apt install code===== Otevírání zdrojových souborů ===== Ve VS Code otevřeme adresář s podadresářem .vscode, nikoliv jednotlivé soubory *.c !
Rozšíření „Microsoft C/C++ extension“ je již součástí instalace.
1. VS Code instalujeme ze stránky https://code.visualstudio.com/download
2. Instalace MingW ze stránek http://www.mingw.org
3. Instalace „Microsoft C/C++ extension“ podle stránky https://code.visualstudio.com/docs/languages/cpp
Další informace: https://code.visualstudio.com/docs/cpp/config-mingw