Search
Cílem druhé půlky semestru bude pochopit technické principy zpracování fotografie. Už víme, jak fotografii pořídit, teď nás bude zajímat, jak jí dále zpracovat, abychom z pořízeného snímku získali maximum.
V dnešním cvičení se zaměříme na to, jak vůbec fotografii v počítači uložit a jaké jednotlivé volby s sebou nesou následky. Vedle samotných obrazových dat bývají s fotografií navíc uloženy ještě další údaje, takzvaná metadata. Povíme si o tom, co taková metadata typicky obsahují, jak je editovat a jak je dále využít. Úplně na závěr si ještě projdeme základní nastavení Photoshopu, se kterým budeme v dalších cvičeních pracovat.
V následujících cvičeních postupně projdeme celý “výrobní proces fotografie” od souboru staženého z fotoaparátu do počítače až k prezentaci výsledné fotografie.
Jelikož toto cvičení částečně předpokládá znalost procesu vzniku obrazu, které bude probíráno na přednášce až v následujících týdnech, projděte si prozatím alespoň velmi názorné a krátké vysvětlení na stránkách Bigshot fotoaparátu.
Dále je třeba zdůraznit, že v těchto cvičeních se zaměřujeme na rastrové formáty (pixely organizované v mřížce) a vektorové prvky (písmo, čáry, tvary) používáme pouze doplňkově.
JPEG? PNG? TIFF? RAW? PSD?
Na tuto otázku neexistuje jednoduchá odpověď. Velmi záleží, co je v danou chvíli naším cílem. Nicméně, lze ukázat omezení některých voleb - a to je i cílem následujících cvičení.
Pro všechna následující cvičení je snadné vytvořit vhodné obrázky přímo na místě či použít svoje vlastní dříve nafocené, pro všechny případy ale nabízíme následující “vhodná” data.
Bitová hloubka určuje, kolik bitů je v daném formátu věnováno na zakódování intenzitní hodnoty. A to má samozřejmě dopad na kvalitu obrazu.
První cvičení
bitova_hloubka.[jpg|dng|tif]
Jak to vyšlo? (koukněte se, až si vyzkoušíte předchozí cvičení)
Očekávaný výstup
Poznámka: Posterizaci je možné také demonstrovat pomocí extrémů: 1bit, 2bit, 3bit…
V následujících cvičeních se podíváme na to, jak ztrátová komprese ovlivňuje kvalitu obrazu.
Druhé cvičení
cary.png
Jak to vyšlo?
Třetí cvičení
dvur.CR2
Poznámka:
Jaký formát zvolit ovlivňuje i to, jaké jasové úpravy s fotografií hodláme provádět. Zkuste si následující cvičení.
Čtvrté cvičení
Očekávaný výstup:
Páté cvičení
hdr_1.jpg
hdr_2.jpg
hdr_3.jpg
Výhody
Nevýhody
Metadata jsou přidružené údaje popisující danný snímek. Jsou to například expoziční údaje (čas, clona, ISO, …), údaje o místě, času a pozici fotografování, údaje o autorovi snímků a mnohé další.
Šesté cvičení
Sedmé cvičení