Warning
This page is located in archive. Go to the latest version of this course pages. Go the latest version of this page.

Cvičení

„Prvních 10 000 fotografií je nejhorších.” — Henri Cartier-Bresson, zakladatel fotožurnalistiky

Cílem cvičení je praktické seznámení se základními technikami a principy fotografické tvorby v ateliéru i u počítače. Získané dovednosti studenti vzápětí využijí při řešení samostatné práce, kterou mezi sebou soutěží. Završením cvičení je pak veřejná výstava nejlepších prací a vyhlášení vítězů na vernisáži na konci semestru.

Jsme schopni vám krátkodobě zapůjčit školní fotoaparát, nicméně možnost využívat vlastní přístroj je velkou výhodou pro průchod předmětem. Fotoaparát by měl mít sáňky na blesk, možnost nastavit manuálně čas, clonu, ISO, white balance a ideálně i fotit do raw formátu.

Cvičící

Roman Sejkot
Email: roman.sejkot@cvut.cz
Web: http://www.SEJKOT.com
Více...

Jan Šochman
Email: jan.sochman@fel.cvut.cz
Web: http://www.flickr.com/jenovo
Více...

BcA. Petr Neugebauer

Email: neugepet@fel.cvut.cz
Web: http://cargocollective.com/neuPhoto
Více...
Michal Neoral
Email: neoramic@fel.cvut.cz


Kontakt

Upřednostňujeme dotazy a konzultaci problémů na diskuzním fóru předmětu, které je přístupné po příhlášní do odevzdávacího systému. Fórum slouží ke komunikaci s mezi vyučujícími i mezi studenty daného předmětu navzájem.

Individuální záležitosti s námi můžete komunikovat na mailu dif@cmp.felk.cvut.cz, případně přímo s konkrétními lidmi.

Kdy, kde a jak

 • 1. polovina semestru se koná ve fotografickém ateliéru T2:A3-s123c v Dejvicích. Pokud máte vlastní fotoaparát s možností manuálního nastavení a sáňkami pro blesk, vemte ho s sebou. V opačném případě Vám půjčíme základní zrcadlovku, pak se bude hodit alespoň vlastní SD karta. Každopádně, možnost využívat vlastní přístroj je velkou výhodou pro průchod předmětem.

Ateliér najdete v suterénu hlavní budovy FEL přímo pod pedagogickým oddělením (to je v přízemí vlevo od hlavního vchodu) Na plánku to odpovídá části T2:A3. Na konci boční chodby je mříž, před ní počkejte, opozdilci zvoňte.

 • 2. polovina semestru se koná v počítačové místnosti KN:E230 na Karlově náměstí. Budeme pracovat převážně v programu Adobe Photoshop, který je v učebně nainstalovaný. Pokud si vezmete vlastní notebook s Photoshopem, může to být pro Vás pohodlnější.

Program cvičení

Cvičení je rozděleno na část uměleckou a technickou. V umělecké části se naučíte základům práce fotografa (nejen) v ateliéru. V technické části se seznámíte se zpracováním fotografií na počítači, konkrétně v programu Adobe Photoshop CS5. Cvičení bude zakončeno samostatným semestrálním fotografickým projektem.

Každé ze zkoumaných témat by vystačilo na několik hodin. Naše cvičení si kladou za cíl vás alespoň uvést do jejich základů.

Všechna ateliérová cvičení jsou popsána a ilustrována v knize/skriptech k předmětu: Roman Sejkot, Václav Hlaváč: Kniha FOTOGRAFIE / od fotogramu k výpočetní fotografii /, Česká technika - nakladatelství ČVUT, 2017.

T Datum (po / út) Téma Úkol
Umělecká část
1 17.2. / 18.2. Úvod, ovládání fotoaparátu
2 24.2. / 25.2. Fotografování ve studiu *
3 2.3. / 3.3. Zátiší *
4 9.3. / 10.3. Produktová fotografie
5 16.3. / 17.3. Architektura * + koncept Projektu do 15.3.
6 23.3. / 24.3. Portrét *
7 30.3. / 31.3. Tělo
8 6.4. / 7.4. Reportáž *
Technická část
9 20.4. / 14.4. Zpracování raw
10 27.4. / 21.4. Obrazové formáty
11 4.5. / 28.4. Retuše *
12 11.5. / 12.5. Barvy *
13 13.5. Rektorský den. Nepovinný Fotovýlet Odevzdání Projektu do 12.5.
14 18.5. / 19.5. Ostření *

Upozornění: Podle Studijního a zkušebního řádu ČVUT je navštěvování přednášek nepovinné. Pro návštěvu cvičení ovšem požadujeme teoretickou znalost procvičované problematiky (podle programu cvičení), která bude vyučována na předcházejících přednáškách. Když student chce, může si látku před cvičením doplnit z doporučené literatury.

Domácí úkoly

 • V jednotlivých cvičeních mohou být zadány úlohy k vypracování - cvičení jsou označená hvězdičkou (*).
 • Vypracované domácí úkoly nahrajte přes odevzdávací systém nejlépe do dalšího cvičení. Pokud je na úkol nějaký jiný termín odevzdání, najdete ho v systému. Vypracované úlohy nikdy neposílejte mailem. Nemůžeme nahrávat soubory za vás.
 • Součástí domácího úkolu je také výběr fotografií. Prosíme, nahrávejte minimální množství fotografií, které splňují zadání.
 • Všechny nahrané fotografie musí být ve formátu JPEG s delší stranou 800 pixelů a obsahovat EXIF s vaším jménem (pole Author), názvem fotografie (pole Title), klíčová slova (pole Tags). Nevyhovující fotografie mohou být zamítnuty.

  Tip: Pole Author, Title a Tags lze jednoduše nastavit ve Windows ve vlastnostech souboru (záložka Podrobnosti/Details) i pro více souborů najednou. Další možností je použití Adobe Bridge nebo Lightroom, jak si ukážeme na počítačovém cvičení.
 • Pro nahrání zabalte všechny snímky do jednoho zip souboru.
 • Odevzdání úloh prostřednictvím odevzdávacího systému je podmínkou zápočtu. V tomto semestru je nutné nahrát všech 8 úloh, pozdní odevzdání se projeví negativně u zkoušky. V případě nepřítomnosti ji vypracujte doma podle návodu na webu, místo ateliéru můžete použít domácí studio, také lze nahradit některou bonusovou úlohou (platí jen při absenci).
 • Včas odevzdané úlohy budou cvičící každý týden po daném cvičení procházet, a bude-li to na místě, poskytnou v odevzdávacím systému zpětnou vazbu k odevzdané úloze.

Zápočet

Zápočet bude udělen, když student úspěšně odevzdá

 • všechny domácí úlohy ze cvičení,
 • semestrální projekt přes odevzdávací systém i na CD/DVD,
 • esej na téma fotografie a
 • bude mít nejvýše tři absence na cvičení.

Různé


Na tvorbě materiálů pro výuku se kromě současných vyučujících podíleli i minulí členové týmu DIF: L. Cerman, M. Dočkal, M. Dolejší, P. Doubek, J. Kostlivá, J. Mrhal, Š. Obdržálek, Z. Uhríková, D. Večerka, V. Zýka

courses/a7b33dif/cviceni/start.txt · Last modified: 2020/03/21 22:26 by sochmjan