Warning
This page is located in archive.

Zápůjčky Rozvrh Posluchači Odevzdávací systém Diskusní fórum Fotogalerie

Cvičení

„Prvních 10 000 fotografií je nejhorších.” — Henri Cartier-Bresson, zakladatel fotožurnalistiky

Cílem cvičení je praktické seznámení se základními technikami a principy fotografické tvorby v ateliéru i u počítače. Získané dovednosti studenti vzápětí využijí při řešení samostatné práce, kterou mezi sebou soutěží. Završením cvičení je pak veřejná výstava nejlepších prací a vyhlášení vítězů na vernisáži na konci semestru.

Kdy, kde a jak

 • 1. polovina semestru se koná ve fotografickém ateliéru T2:A3-s123c v Dejvicích. Pokud máte vlastní fotoaparát s možností manuálního nastavení a sáňkami pro blesk, vemte ho s sebou. V opačném případě Vám půjčíme základní zrcadlovku, pak se bude hodit alespoň vlastní SD karta.

Ateliér najdete v suterénu hlavní budovy FEL přímo pod pedagogickým oddělením (to je v přízemí vlevo od hlavního vchodu) Na plánku to odpovídá části T2:A3. Na konci boční chodby je mříž, před ní počkejte, opozdilci zvoňte.

 • 2. polovina semestru od 11.4. v počítačové místnosti KN:E220 na Karlově náměstí. Budeme pracovat převážně v programu Adobe Photoshop, který je v učebně nainstalovaný. Pokud si vezmete vlastní notebook s Photoshopem, může to být pro Vás pohodlnější.

Program cvičení

Cvičení je rozděleno na část uměleckou a technickou. V umělecké části se naučíte základům práce fotografa (nejen) v ateliéru. V technické části se seznámíte se zpracováním fotografií na počítači, konkrétně v programu Adobe Photoshop CS5. Cvičení bude zakončeno samostatným semestrálním fotografickým projektem.

Každé ze zkoumaných témat by vystačilo na několik hodin. Naše cvičení si kladou za cíl vás alespoň uvést do jejich základů.

T Datum Téma Úkol
Umělecká část
1 21.2. úvod, ovládání fotoaparátu
2 18.2. focení ve studiu C1
3 7.3. zátiší D2
4 14.3. produktová fotografie
5 21.3. architektura C3 , Koncept projektu do 20.3.
6 28.3. portrét C4
7 4.4. reportáž C5
Technická část
8 11.4. úvod do technické části - obrazové formáty
9 18.4. zpracování raw
10 25.4. barvy D6
11 2.5. retuše C7
12 9.5. ostření D8
13 16.5. Rektorský den. Nepovinný fotovýlet Odevzdání projektu do 15.5.
14 23.5. HDR a panorama Bonus, zápočty

Upozornění: Podle Studijního a zkušebního řádu ČVUT je navštěvování přednášek nepovinné. Pro návštěvu cvičení ovšem požadujeme teoretickou znalost procvičované problematiky (podle programu cvičení), která bude vyučována na předcházejících přednáškách. Když student chce, může si látku před cvičením doplnit z doporučené literatury.

Úkoly

 • V jednotlivých cvičeních mohou být zadány úlohy k vypracování buď přímo na cvičení (C) nebo doma (D).
 • Úlohy nafocené na cvičení (C) nahrajte nejlépe hned po cvičení přes odevzdávací systém, nejpozději do dalšího cvičení.
 • Domácí práce (D) nahrajte do 14 dnů, přesný termín najdete v systému. Pro domácí práce je možné si také zapůjčit zrcadlovku.
 • Od každé scény se odevzdává právě jediná fotografie - vybrat tu nejlepší je součástí Vaší práce.
 • Fotografie před odevzdáním
  • převeďte do JPEG s delší stranou 800 px,
  • podepište se vlastnostech souborů (metadatech, EXIF) do pole autor (Author),
  • přehledně pojmenujte (např. podle přehledu scén) v poli název (Title),
  • přidáte klíčová slova (Tags) - “DIF” a pod.,
  • a zabalte do jednoho souboru ZIP
 • Nevyhovující snímky kontrolní skript odmítne uložit. Cílem je naučit vás dobré praktiky pro správu fotografií a zjednodušit hodnocení.

Co mám dělat když systém odmítne soubor nahrát?

 1. Přečtěte si chybový výpis a odstraňte uvedené nedostatky
 2. Zkontrolujte, že splňujete všechny výše uvedené požadavky
 3. Zkuste je nahrát znovu
 4. Kontaktujte svého cvičícího s přesným výpisem chyby ze systému
 5. Vypracované úlohy nikdy neposílejte mailem. Nemůžeme nahrávat soubory za Vás.

Metadata (Author, Title, Tags) lze jednoduše nastavit ve vlastnostech souboru (záložka Podrobnosti/Details) ve Windows i pro více souborů najednou.

Další možností je použití Adobe Bridge nebo Lightroom, jak si ukážeme na počítačovém cvičení.

 • Odevzdání úloh prostřednictvím odevzdávacího systému je podmínkou zápočtu. V tomto semestru je nutné nahrát všech 8 úloh, pozdní odevzdání se projeví negativně u zkoušky. V případě nepřítomnosti ji vypracujte doma podle návodu na webu, místo ateliéru můžete použít domácí studio, také lze nahradit některou bonusovou úlohou (platí jen při absenci).
 • Včas odevzdané úlohy budou cvičící každý týden po daném cvičení procházet, a bude-li to na místě, poskytnou v odevzdávacím systému zpětnou vazbu k odezvdané úloze.

Další materiály

Doplňkové materiály ke cvičením najdete v neveřejné sekci Výuka naší fotogalerie. Příhlašovací údaje vám sdělí cvičící.

Zápočet

Zápočet bude udělen, když student úspěšně odevzdá

 • všechny domácí úlohy ze cvičení,
 • semestrální projekt přes odevzdávací systém i na CD/DVD a
 • esej na téma fotografie a
 • bude mít nejvýše tři absence na cvičení.

Kontakt

Upřednostňujeme dotazy a konzultaci problémů na diskuzním fóru předmětu, které je přístupné po příhlášní do odevzdávacího systému. Fórum slouží ke komunikaci s mezi vyučujícími i mezi studenty daného předmětu navzájem.

Individuální záležitosti s námi můžete komunikovat na mailu dif@cmp.felk.cvut.cz, případně přímo s konkrétními lidmi.

Cvičící

Roman Sejkot

Email: roman.sejkot@cvut.cz
Web: http://www.SEJKOT.com
Co rád fotografuji? Věnuji se umělecké, reportážní a reklamní fotografii. V celosvětové soutěži profesionálních fotografů World Press Photo jsem obsadil v roce 1994 třetí místo v kategorii Sports Stories. Z fotografií složený animovaný film 'O Sportovci' získal v roce 1994 na mezinárodním festivalu dokumentárních a animovaných filmů v německém Lipsku cenu IG Medien. Na francouzském mezinárodním fotografickém festivalu Les Rencontres D'Arles, Photographie, byly v roce 1995 vystaveny a odměněny akty Romana Sejkota cenou Kodak European Panorama. Chebské Art Centrum G4 hostí od 2.2. do 18.3.2018 v obou patrech bývalé barokní sýpky velkou autorskou výstavu MULTIVERSEX, která je současně přehledem asi 20 různých fotografických technologií, analogových i digitálních.

Jan Šochman

Email: jan.sochman@cmp.felk.cvut.cz
Web: http://www.flickr.com/jenovo
Co rád fotí: Fotím hlavně lidi a pro lidi. Zatím převládá dokumentární tvorba, ale poslední dobou mě začalo bavit ukazovat lidem jejich krásu skrze studiovou portrétní fotografii.

BcA. Petr Neugebauer


Email: neugepet@fel.cvut.cz
Web: http://cargocollective.com/neuPhoto
Co rád fotografuji? Fotografie mě uchvátila díky mému dědovi, který byl vášnivým fotoamatérem. V roce 1999 jsem vstoupil do fotoklubu 1. ČKFA Nekázanka. Jedná se o první český fotoklub u nás, který zrovna slavil 110. výročí od svého založení. Ovlivnila mě tam spousta lidí, ale pokud bych měl vzpomenout na jedno jméno, bude jím bezpochyby Miroslav Jodas. Kromě společného fotografování nebo práce ve fotokomoře mi půjčoval knihy od světových autorů - např Williama Kleina, Roberta Franka, René Burriho, Richarda Avedona… Tím mi postupně otevíral svět zvaný fotografie. Vystudoval jsem výtvarnou fotografii na Lidové konzervatoři v Ostravě pod vedením MgA. Dity Pepe a MgA. Jaroslava Kociána. Dále jsem pokračoval v bakalářském studiu na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě, kde jsem poznal mnoho dalších osobností např. Jindřicha Štreita, Pavla Máru, Tomáše Pospěcha, Štěpánku Stein… Na ČVUT FEL pracuji mj. jako reportážní a produktový fotograf. Ve své volné tvorbě se věnuji dokumentární a inscenované fotografii.

Další

Na tvorbě materiálů pro výuku se podíleli minulí členové týmu DIF: P. Neugebauer, L. Cerman, M. Dočkal, M. Dolejší, P. Doubek, J. Kostlivá, J. Mrhal, Š. Obdržálek, Z. Uhríková, D. Večerka, V. Zýka

Různé

courses/a7b33dif/cviceni/start.txt · Last modified: 2018/03/29 11:25 by sochmjan