Search
Naším úkolem je rozluštit zprávu zakódovanou Caesarovou šifrou, která funguje na principu záměny písmene z abecedy za písmeno posunuté o pevně určený počet míst. V našem případě máme k dispozici nejen zašifrovaný text, ale také nespolehlivě odposlechnuté originální znění zprávy, tj. některé znaky originální zprávy jsou chybně zapsány. Řešení tak můžeme založit na testování všech možností kódování Caesarovou šifrou a porovnání s odposlechnutým textem. Posun s největší shodou dekódovaného textu s odposlechnutou zprávu budeme považovat za správný a takto dekódovaný text je náš požadovaný výstup. Obecně nemusí tento postup vést na unikátní správné řešení, nicméně v testovaných případech vždy existuje unikátní řešení.
Na standardním vstupu očekávejte číslo, které reprezentuje délku zprávy, a dvě posloupnosti znaků (texty) na samostatných řádcích. První text je zakódovaná zpráva a druhý text je nespolehlivě odposlechnutý text.
Error: Chybny vstup!
100
stderr
Error: Chybna delka vstupu!
101
Na standardní výstup vypište dekódovanou zprávu jako posloupnost znaků zakončenou znakem konce řádku. Program končí s návratovou hodnotou 0.
0
Program vhodně dekomponujte na jednotlivé funkce, např. funkce pro dekódování textu o definovaný posun a výpočet vzdálenosti dvou textových řetězců:
void shift(const char *src, char *dst, int offset); int compare(const char *str1, const char *str2);
Dále může být vhodné napsat funkci pro šifrování jednoho písmene, která bude respektovat zadanou abecedu [a-zA-Z]. Například:
char rotate(char original, int offset);
V prvním příkladu je zašifrován text “Helloworld”. Posun je zde o 42 písmen. (16 míst je mezi 'h' a 'x'; 26 pak mezi malými a velkými písmeny). Zašifrovaný text je tedy “xUbbemehbT”.
Helloworld
xUbbemehbT
Odposlechnutý text může být například “??lloworld”, kde písmena na místě otazníku špatně odposlechneme a dostaneme jiné náhodné písmeno, například “XYlloworld”.
??lloworld
XYlloworld
10 xUbbemehbT XYlloworld
Příklad vyhodnocení. Největší počet shodných písmen (8/10) má posun o 10, proto jej vyhodnotíme jako správný výsledek.
00: xUbbemehbT ~ XYlloworld > 0 correct letters 01: yVccfnficU ~ XYlloworld > 0 correct letters 02: zWddgogjdV ~ XYlloworld > 1 correct letters 03: AXeehphkeW ~ XYlloworld > 0 correct letters 04: BYffiqilfX ~ XYlloworld > 1 correct letters 05: CZggjrjmgY ~ XYlloworld > 0 correct letters 06: DahhksknhZ ~ XYlloworld > 0 correct letters 07: Ebiiltloia ~ XYlloworld > 1 correct letters 08: Fcjjmumpjb ~ XYlloworld > 0 correct letters 09: Gdkknvnqkc ~ XYlloworld > 0 correct letters 10: Helloworld ~ XYlloworld > 8 correct letters -- result 11: Ifmmpxpsme ~ XYlloworld > 0 correct letters 12: Jgnnqyqtnf ~ XYlloworld > 0 correct letters ... 50: vSZZckcfZR ~ XYlloworld > 0 correct letters 51: wTaadldgaS ~ XYlloworld > 0 correct letters 52: xUbbemehbT ~ XYlloworld > 0 correct letters
10 mnoXYhnJLJ JCudvgtXRi
studentPRP
10 fghQRa-CEC scbdeMKARZ
10 fghQRa scbdeMK
Veřejné příklady + Makefile: hw05.zip