Search
„Prvních 10 000 fotografií je nejhorších.” — Henri Cartier-Bresson, zakladatel fotožurnalistiky
Věta H. C. B. platila v době vrcholu existence analogové fotografie, tzv. kinofilmu, kazety s 36 snímky. Po zaokrouhlení nahoru jde asi o 280 filmů po stokoruně, to máme 28 tisíc, s vyvoláním (vývojka, ustalovač) rovných 30 tisíc (nehledě na dobu a společenské systémy, pořád to je hodně peněz. UčMuč (Učedník Mučedník - zkratka užívaná Josefem Sudkem) to má dnes levnější. Troška elektřiny, že? Rychlejší, rovněž ano. Pořízení takového množství fotografií je snazší po stránce materiálně technické, nikoli však duchovní. Nechcete milionkrát za život marně stisknout spoušť. Snímejte realitu s rozmyslem. Fotografujte nejprve očima - mozkem, pak zapojte techniku.
Cílem cvičení je průchod základními technikami a principy fotografické tvorby v ateliéru, exteriéru a v počítači (ve fotokomoře). Získané dovednosti studenti průběžně využijí při vypracování samostatné práce/projektu, kterou/kterým mezi sebou soutěží. Završením cvičení je veřejná výstava nejlepších prací a vyhlášení vítězů na vernisáži na konci semestru (nebo v prvním týdnu zkouškového období).
Jsme schopni vám krátkodobě zapůjčit školní fotoaparát, nicméně možnost využívat vlastní přístroj je velkou výhodou pro průchod předmětem. Fotoaparát - nejlépe (bez)zrcadlovka - by měl mít sáňky na blesk (propojené na mechanickou závěrku pro synchronizaci odpálení), možnost nastavit manuálně čas, clonu, ISO, White Balance a ideálně i fotografovat do formátu RAW (ró).
Roman Sejkot roman.sejkot@cvut.cz www.SEJKOT.com Více... Věnuji se umělecké, reportážní a reklamní fotografii. V celosvětové soutěži profesionálních fotografů World Press Photo jsem obsadil v roce 1994 třetí místo v kategorii Sports Stories. Z fotografií složený animovaný film 'O Sportovci' získal v roce 1994 na mezinárodním festivalu dokumentárních a animovaných filmů v německém Lipsku cenu IG Medien. Na francouzském mezinárodním fotografickém festivalu Les Rencontres D'Arles, Photographie, byly v roce 1995 vystaveny a odměněny akty Romana Sejkota cenou Kodak European Panorama. Chebské Art Centrum G4 hostilo od 2.2. do 18.3.2018 v obou patrech bývalé barokní sýpky velkou autorskou výstavu MULTIVERSEX, která byla současně přehledem asi 20 různých fotografických technologií dneška, analogových i digitálních. Vše výše uvedené je obsaženo na webových stránkách v sekci Video.
BcA. Petr Neugebauer neugepet@fel.cvut.cz neuPhoto Více... Fotografie mě uchvátila díky mému dědovi, který byl vášnivým fotoamatérem. V roce 1999 jsem vstoupil do fotoklubu 1. ČKFA Nekázanka. Jedná se o první český fotoklub u nás, který zrovna slavil 110. výročí od svého založení. Ovlivnila mě tam spousta lidí, ale pokud bych měl vzpomenout na jedno jméno, bude jím bezpochyby Miroslav Jodas. Kromě společného fotografování nebo práce ve fotokomoře mi půjčoval knihy od světových autorů - např Williama Kleina, Roberta Franka, René Burriho, Richarda Avedona… Tím mi postupně otevíral svět zvaný fotografie. Vystudoval jsem výtvarnou fotografii na Lidové konzervatoři v Ostravě pod vedením MgA. Dity Pepe a MgA. Jaroslava Kociána. Dále jsem pokračoval v bakalářském studiu na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě, kde jsem poznal mnoho dalších osobností např. Jindřicha Štreita, Pavla Máru, Tomáše Pospěcha, Štěpánku Stein… Na ČVUT FEL pracuji mj. jako reportážní a produktový fotograf. Ve své volné tvorbě se věnuji nefigurativní fotografii.
Aleš Němeček (an) ales.nemecek@fel.cvut.cz anDIFinspirace Více... Naskočil jsem do rozjetého předmětu až v roce 2022 na samém začátku semestru a snažil se „za chodu“ vstřebat styl výuky, tvůrčí prostředí a uplatnit svoje amatérské fotografické oko a duši. Zatím v tom pokračuji… Od dětství jsem měl v rodině přirozené prostředí pro rozvoj výtvarných schopností a činností. Poměrně brzy jsem ale cit pro kompozici, abstrakci tvarů a hru barev začal zachycovat také hledáčkem fotoaparátů a optikou objektivů. Náměty jsem často čerpal a stále nejraději hledám v drsném a neuvěřitelně proměnlivém prostředí velehor a krajinách nedotčených civilizací. Není mi ale cizí ani fotoreportáž, architektura velkoměsta, portrét nebo detail, prostě cokoliv, co zaujme tvarem nebo výrazem, překvapivou kompozicí, osvětlením, barevností. Svoji fotografickou práci (i zážitky) z horolezeckých a cestovatelských výprav a expedic (Roháče, Vysoké Tatry, Kavkaz, Alpy, Korsika; Severní a Jižní Amerika – Canadian Rocky Mountains, Kordillery, Andy, Patagonie; Afrika – Namibie, Namib, Etosha, Kgalagadi; Reunion, Tobago; Norsko atd.) jsem v předCOVIDové době pravidelně prezentoval na přednáškách ve sportovních klubech i větších sálech a také prostřednictvím velkoformátových panoramatických fotografií na dvou společných výstavách „klanu“ Němečkových (AN & an, Luže 3. 6. - 21. 8. 2017, Hrad Košumberk; AN & an | ZN & KN, Vysoké Mýto 26. 6. - 25. 8. 2019, Galerie ve Zvonici).
Dříve také cvičili (a podíleli se na další práci):
Jan Šochman jan.sochman@fel.cvut.cz Jéňovo Flickr Více... Fotím hlavně lidi a pro lidi. Zatím převládá dokumentární tvorba, ale poslední dobou mě začalo bavit ukazovat lidem jejich krásu skrze studiovou portrétní fotografii.
Michal Neoral neoramic@fel.cvut.cz instagram Více... K focení jsem se dostal cca před 10 lety při studiu na vysoké škole a fotografuji ve svém volném čase. Věnuji se převážně reportážní a produktové fotografii. Občasně zavítám do vod portrétů a aktů. Fotím převážně s umělým světlem v domácím ateliéru.
Upřednostňujeme dotazy a konzultaci problémů přímo během rozvrhované výuky. Individuálně s námi můžete komunikovat i e-mailem viz adresy výše.
Rozvrh cvičení pro LS 2025 a počet otevřených cvičebních paralelek (cvp) aktualizujeme podle počtu zapsaných studentů - sledujte ve webovém rozvrhu FEL nebo přímo v KOsu. !!!POZOR!!! odpolední cvp 103 a 104 mají letos experimentálně nastavenou nerovnoměrnou hodinovou dotaci (1. - 8. týden 3 vyuč. hod. tj. 2 ateliér/exteriér + 1 PCLAB, 9. - 14. týden 1 vyuč. hod. PCLAB). “Cvičení 1.” z Ateliéru Dejvice začne v PO 17.2.2025 v 9:15 hod. a bude pokračovat v ÚT 18.2.2025 také od 9:15 hod. až do úterního odpoledne, poslední cvp 103, začátek 12:45 hod.
1. polovina semestru probíhá ve fotografickém ateliéru T2:A3-s123c v Dejvicích. Pokud máte vlastní fotoaparát, nejlépe (bez)zrcadlovku, ale hlavně s možností manuálního nastavení a se sáňkami pro blesk (propojené na mechanickou závěrku pro synchronizaci odpálení), vemte ho rozhodně s sebou. V opačném případě Vám v průběhu cvičení půjčíme základní zrcadlovku (k dispozici jsou i různé objektivy), pak se bude hodit alespoň vlastní SD karta. Každopádně, možnost využívat vlastní přístroj je velkou výhodou pro průchod předmětem.
Ateliér najdete v suterénu hlavní budovy FEL přímo pod pedagogickým oddělením (to je v přízemí vlevo od hlavního vchodu) Na plánku to odpovídá části T2:A3. Na konci boční chodby je mříž, před ní počkejte, opozdilci zvoňte.
2. polovina semestru se koná v PCLAB T2:A3-412 v Dejvicích. Budeme pracovat převážně v programu Adobe Photoshop, který je v učebně nainstalovaný ve starší verzi, a také v ACDSee Photo Studio Ultimate 2025. Pokud si přinesete vlastní notebook s Photoshopem nebo jiným fotoeditorem, může to být pro Vás pohodlnější, připojíte si v učebně druhý monitor, třetí obrovský monitor, čtvrtý monitor… Zkuste si doma připojit jako druhý monitor TV, 2K, 4K, 8K … :)
Návod pro přihlášení na počítači v učebně T2:A3-412, přístup (i vzdálený mimo síť ČVUT) k FEL AD diskovým svazkům a nově také možnost jak spustit/používat vzdáleně aplikace/programy na editaci a katalogizaci fotek (ACDSee Photo Studio Ultimate 2025 a Photoshop CS5) najdete zde.
K SAMOSTUDIU … Všechna cvičení byla původně od roku 2009 až do LS 2020 zamýšlena pro běžnou prezenční výuku ve školním ateliéru a v počítačové učebně. Covidové okolnosti nás přinutily ke změnám, neb mnoho studentů již v roce 2020 nemohlo být současně přítomno na on-line výuce - cvičení u nás, jinde a ještě k tomu řešit domácí rodinné - zdravotní problémy. Proto byla cvičení upravena, aby studenti mohli zvládnout cvičení i sami doma, na dálku. K tomu slouží přesný popis úkolů a ilustrace. Poznámky K SAMOSTUDIU … ponecháváme na stránkách předmětu DIF z několika důvodů, tzv. pro strýčka Příhodu.
Cvičení je rozděleno na část uměleckou a technickou. V umělecké části se naučíte základům práce fotografa (nejen) v ateliéru. V technické části se seznámíte se zpracováním fotografií na počítači, konkrétně v programu Adobe Photoshop CS5. Cvičení je zakončeno samostatným semestrálním fotografickým projektem a esejem. Téma projektu se každý rok mění. Téma eseje zůstává neměnné: Fotografie.
Každé ze zkoumaných témat by vystačilo na několik hodin. Naše cvičení si kladou za cíl vás alespoň uvést do jejich základů.
Všechna ateliérová cvičení jsou popsána a ilustrována v knize - učebnici k předmětu: Roman Sejkot, Václav Hlaváč: Kniha FOTOGRAFIE / od fotogramu k výpočetní fotografii /, Česká technika - nakladatelství ČVUT, 2017.
Upozornění: Podle Studijního a zkušebního řádu ČVUT je navštěvování přednášek nepovinné. Pro návštěvu cvičení ovšem požadujeme teoretickou znalost procvičované problematiky (podle programu cvičení), která bude vyučována na předcházejících přednáškách. Když student chce, může si látku před cvičením doplnit z doporučené literatury.
Informace k domácí úkolům naleznete v samostatné sekci.
Zápočet bude udělen, když student úspěšně odevzdá:
Na tvorbě materiálů pro výuku cvičení se kromě současných vyučujících podíleli i minulí členové týmu DIF: L. Cerman, M. Dočkal, M. Dolejší, P. Doubek, J. Kostlivá, J. Mrhal, M. Neoral, Š. Obdržálek, J. Šochman, Z. Uhríková, D. Večerka, V. Zýka, P. Zamarovský.