Search
Tato sekce návodu vznikla s těmito záměry:
Než začneme, velice povrchní a triviální úvod: Počítač (ať už notebook nebo stolní) má na své základové desce systém BIOS. (Nebo modernější UEFI, nicméně pro jednoduchost i tomu pro teď říkejme BIOS.) Ve chvíli kdy počítač spustíte, je paměť RAM, odkud procesor čte instrukce a vykonává programy, prázdná. Právě BIOS zavádí operační systém, tedy zkopíruje jej do RAM a spustí jej. Následně již operační systém obstarává vše, na co jste zvyklí, především řízení multitaskingu jednotlivých prcesů, uživatelské grafické rozhraní, práci se soubory, apod. Odkud je operační systém BIOSem kopírován? Ve většině případů z konkrétního lokálního pevného disku, avšak někdy i z jiných míst. (Třeba v počítačových učebnách ze síťového uložiště.) Instalace operačního systému znamená uložit na pevný disk obraz operačního systému tak, aby jej BIOS po spuštění dokázal nahrát do paměti RAM. Tento návod je psaný především pro instalaci systému Ubuntu, nicméně dal by se zobecnit i na jiné OS.
Pro účely vypracování všech domácích úkolů z PRP lze doporučit pouze nativní (ne virtuální) instalace operačního systému. (Pokud se rozhodnete instalovat systém virtuálně pomocí VirtualBoxu nebo se spoléhat na Windows Subsystem for Linux (WSL), s největší pravděpodobností narazíte na problémy se sériovou komunikací při vypracovávání domácích úkolů s Nucleem a při řešení problémů budete odkázáni sami na sebe.)
V tomto návodu budou popsány tři varianty nativní instalace OS Ubuntu: 1) Čistá instalace, 2) Dual boot a 3) Perzistentní flash disk. Ať se rozhodnete pro kteroukoliv z možností, důrazně doporučuji přečíst nejprve následující:
Dále zmiňujeme následující, nejedná se o rady přímo vztažené k instalaci:
Výchozí situace, např.: Na počítači již stávající systém mít vůbec nechcete, chcete jej nahradit systémem novým.
Na internetu již existuje mnoho dobrých návodů, např. tento nebo tento, dle kterých lze postupovat. Zde se pokusím jdenoduše zformulovat základní kroky, doporučuji přečíst ještě z druhého zdroje:
usb-creator-gtk
Výchozí situace např.: Máte v počítači jediný disk a chcete na něm mít nainstalované dva systémy.
Existují dvě možnosti instalace Dual boot: Buď ve stávajícím systému změníte diskové oddíly a Ubuntu nainstalujete na prázdný oddíl, nebo oba systémy nainstalujete načisto na manuálně vytvořené oddíly. Druhou možnost doporučuji, změna oddílů může být riskantní.
Instalace probíhá podobně jako u čistého Ubuntu. Avšak s následující modifikací:
gparted
boot
esp
windows
ubuntu
sudo update-grub
Výstupem je počítač, na kterém si při spuštění zvolíte chcete-li pracovat ve Windows nebo v Ubuntu. Chcete-li se “přepnout” do druhého systému, musíte počítač restartovat.
Výchozí situace např. Máte počítač s nějakým operačním systémem a nechcete do něj jakkoliv zasahovat, avšak nemáte jiný počítač, na který byste mohli Ubuntu nainstalovat. Disponujete diskem (SSD případně flash disk), na který můžete nainstalovat jiný OS.
Postup je identický s instalací čistého Ubuntu s následujícím rozdílem:
Výsledkem je počítač, který má systém úplně stejný jako byl předtím. Avšak pokud v BIOSu/UEFI umožníte bootovat z USB disku, můžete spustit místo systému stávajícího systém nainstalovaný na Flash disku. Systém na Flash disku je plnohodnotný, pokud na něm něco nainstalujete, zůstane to tam i do příštího spuštění, což neplatí u Live Flash vytvořeného z ISO souboru.
Máte-li nově nainstalovaný operační systém Ubuntu, s největší pravděpodobností na něm nebudou k dispozici všechny programy, které v předmětu PRP potřebujeme. Proto je potřeba je doinstalovat, viz následující část.
Instalace vychází z Ubuntu 20.04, který až na konfiguraci pro síťové přihlašování odpovídá standardní instalaci. Následně jsou pro účely předmětu doinstalovány některé softwarové balíky podle níže uvedeného seznamu. Doma si tak můžete vytvořit identickou instalaci jako je v počítačové učebně, například v rámci virtualizačního prostředí VirtualBox. Otevřte si terminál a zadejte příkaz
sudo bash
pro přednutí do administrátorského účtu. Následně proveďte níže uvedené příkazy, případně použijte skript install-prp.sh z archivu install-prp.zip.
install-prp.sh
apt-get update #disable automatic update apt-get remove update-manager-core unity-webapps-common #install software apt-get install zsh pkg-config make cmake clang clang-format-3.6 ccache valgrind valgrind-dbg gdb cgdb ghex cppcheck tree mc htop vim vim-gnome nano unzip libsdl2-dev libboost-dev libgtest-dev subversion git gitk meld lib32ncurses5 gtkterm # make alias open cd /usr/bin ln -s xdg-open open # colorize term echo "force_color_prompt=yes" | tee --append /etc/bash.bashrc #remove amazon icon rm -rf /usr/share/applications/ubuntu-amazon-default.desktop #disable online search cd /etc/xdg/autostart/ sudo touch disable_onlinesearch.desktop echo "[Desktop Entry]" | tee --append disable_onlinesearch.desktop echo "Name=Disable Search" | tee --append disable_onlinesearch.desktop echo "Exec=/bin/bash -c \"gsettings set com.canonical.Unity.Lenses remote-content-search 'none'\"" | tee --append disable_onlinesearch.desktop echo "Type=Application" | tee --append disable_onlinesearch.desktop