Search
Seznámení s počítačovou učebnou, ownCloud a BRUTE.
gedit
vim
Příkazová řádka je uživatelské rozhranní, ve kterém uživatel komunikuje s počítačem podobně jako při psaní programu, tj. píše příkazy, které počítač vykonává tak, jako když programátor píše program (recept), který následně spustí. V případě přímého ovládání počítače a interakce s operačním systémem je využito interaktivního režimu, ve kterém počítač reaguje na každý příkaz, který je v příkazové řádce napsán a odeslán počítači ke zpracování klávesou “Enter”. Data jsou v počítači uložena ve formě souborů, k nímž je přístup uživatelů zprostředkován operačním systémem. Proto základní práce s počítačem spočívá v interakci s operačním systémem a práci se soubory.
Enter
Příkazová řádka je přítomna ve všech operačních systémech. Ve Windows je příkazová řádka přístupna pomocí programu cmd.exe nebo modernější varianty PowerShell.exe, případně alternativou Z-shell. Na systémech unixového typu běží příkazová řádka jako tzv. shell dostupný buď přímo v textovém režimu, nebo přes emulátory z grafického rozhranní (na Linuxu Xterm, Gnome terminal, Konsole …, na OS X terminal). Příkazová řádka umožňuje základní ovládání operačního systému (procházení adresářové struktury, práce se soubory, vyhledávání …), poskytuje rozhranní uživatelským programům a hlavně umožňuje řetězit vstupy a výstupy jednotlivých programů.
prikaz [přepínače] [parametry|argumenty|jména souboru(ů)]
ls
cd
pwd
tree
mkdir
cp
mv
rm
touch
man touch
touch —-help
man
find
locate
cat
echo
echo $?
echo $HOME
echo $PWD
hexdump
Adresář
directory
Složka
folder
user
/home/user
/home/user/Documents
prp
lab01
Documents
prp-lab01.txt
~/ctu-fee
~
HOME
printenv $HOME
main.c
➜ ~ pwd /home/jf ➜ mkdir -p prp/lab01 ➜ touch prp/lab01/prp-lab01.txt ➜ tree prp prp └── lab01 └── prp-lab01.txt 1 directory, 1 file ➜ mkdir ctu-fee ➜ mv prp/lab01 $HOME/ctu-fee/prp-lab01 ➜ cd ctu-fee/prp-lab01 ➜ pwd /home/jf/ctu-fee/prp-lab01 ➜ ls prp-lab01.txt ➜ mv prp-lab01.txt main.c ➜ cd ➜ tree ctu-fee ctu-fee └── prp-lab01 └── main.c 1 directory, 1 file
prp-lab01.sh
/tmp
/tmp/$PWD
chmod +x prp-lab01.sh
./prp-lab01.sh
. ./prp-lab01.sh
cd -
dst=/tmp/$HOME
mkdir -p $dsts/prp/lab01
. ./prp-lab01.sh /tmp/home/jf/prp └── lab01 └── prp-lab01.txt 1 directory, 1 file /tmp/home/jf/ctu-fee └── prp-lab01 └── main.c 1 directory, 1 file
wget https://cw.fel.cvut.cz/wiki/_media/courses/b0b36prp/labs/setup_gedit.zip
unzip setup_gedit.zip ./setup_gedit.sh
Klíčové nastavení editoru je pro formátování zdrojového kódu. V předmětu PRP je preferováno formátování nástrojem clang-format a nastavením stylu:
{BasedOnStyle: llvm, IndentWidth: 4, BreakBeforeBraces: Linux}
Formátování zdrojového kódu pak provedete např. následovně:
clang-format -style='{BasedOnStyle: llvm, IndentWidth: 4, BreakBeforeBraces: Linux}' muj_kod.c > formatovany_kod.c
V případě použití vývojového prostředí VS Code lze lokálně nastavit formátování vytvořením souboru .clang-format, viz Programovací prostředí. Výstup pak může například vypadat následovně.
.clang-format
// example program in C #include <stdio.h> int main() { printf("Hello PRP!\n"); return 0; }
Překlad na spustitelný soubor provádíme z příkazové řádky příkazem
clang -Wall -pedantic -std=c99 main.c -o main
gcc -Wall -pedantic -std=c99 main.c -o main
Program spouštíme z příkazové řádky příkazem
./main
V prostředí VS Code může vypadat interaktivní práce tak, že si stáhneme soubor domácího úkolu v prohlížeči do adresáře ~/Downloads a dále vše řešíme už jen z VS Code s využitím integrovaného terminálu.
~/Downloads
kde můžeme též využít příložena Makefile a vytvořit si zip soubour voláním make zip.
Makefile
zip
make zip
main.zip
zip main.zip main.c
$?