Search
Rozvrh na FEL Posluchači PAL Odevzdávací systém BRUTE Diskusní fórum
Semestr zahrnuje domácí programovací úlohy, které je třeba postupně vyřešit, naprogramovat a odevzdat v termínu do odevzdávacího systému (poučení viz Upload System). Úlohy představují algoritmicky mírně rozsáhlejší problémy, je v nich většinou zapotřebí vhodně propojit více algoritmů nebo datových struktur, čas na řešení každé z nich je cca 20 dní.
Termíny jednotlivých úloh: 1. zadání 4.10. - - odevzdání do 24.10. 2. zadání 18.10. - - odevzdání do 7.11. 3. zadání 1.11. - - odevzdání do 21.11. 4. zadání 15.11. - - odevzdání do 5.12. 5. zadání 29.11. - - odevzdání do 19.12. 6. zadání 13.12. - - odevzdání do 2.1.
Kromě účasti na cvičení je nutno odevzdat v termínu úspěšná řešení programovacích úloh. Hodnocení úlohy podle počtu správně zpracovaných vstupních souborů:
.... 8 a méně ................. 0 bodů ............... Neúspěšné řešení :-( .... 9 ........................ 3 body ............... Úspěšné řešení :-) ... 10 ........................ 4 body ............... Úspěšné řešení :-D
Pro zápočet je nutno získat alespoň 13 bodů, přitom nezáleží na tom, z kterých a jak úspěšně vyřešených úloh. Bezdůvodně lze vynechat nejvýše 2 cvičení. Všechny odevzdané úlohy je nutno vypracovat samostatně a vyvarovat se plagiátů, viz plagiáty. Posluchač, který z doložitelných důvodů (nemoc, studijní cesta, apod) nemůže průběžně plnit požadavky PAL, se domluví co nejdříve s cvičícím nebo přednášejícím na individuální úpravě podmínek absolvování předmětu.
* Seznámení s odevzdávacím systémem, neklasifikovaná 0. programovací úloha, její zadání je zde. Doma (ne ve cvičení) napište program, který úlohu řeší, odevzdejte ho a zkontrolujte, jak ho systém vyhodnotil. Postupujte zásadně podle pravidel uvedených v oddíle Upload System.
První domácí úloha Zadání od 4.10. ( New advances in gravitational waves observations )
Orientační zkoušková témata - převážně bakalářské opakování
Specifická zkoušková témata
Zkoušková témata
Druhá domácí úloha Zadání od 18.10. ( Wayfarers )
Třetí domácí úloha Zadání od 1.11. (Molecules)
Slovní úlohy na prvočíselnost a náhodná čísla jsou zde.
Čtvrtá domácí úloha
Zadání od 15.11.
Pro posluchače, kteří téma v bakalářské etapě absolvovali, to bude opakování. Zájemce upozorňujeme na bohatý seznam literatury v oddílu literatura_odkazy .
Orientační zkoušková témata
Pátá domácí úloha
Zadání od 29.11.
Šestá domácí úloha
Zadání od 13.12.
Manipulace s trie a patricia trie zde
Trie a patricia trie, jejich vlastnosti.
(V přípravě)
Opakování asymptotické složitosti. Náměty k procvičení zde a zde a zde. Grafy a jejich reprezentace. Náměty k procvičení neřešené zde a řešené zde. Zkouškové otázky z předchozích let zde.
Kostry a minimální kostry grafů. Náměty k procvičení zde. Řešené náměty cvičení koster : zde a zde.
Orientované grafy, eulerovské grafy, náměty k procvičení zde. a zde. Řešené náměty cvičení orientovaných grafů zde a zde.
Jednoduché určení binární haldy zde. Opakování binární haldy - kap. 6 z [CLRS], cvičení v oddílu 6.1, 6.2, 6.5. zde. D-ární haldy - tamtéž - úloha 6-2 v oddílu Problems, str.167. Fibonacciho halda - kap. 19 z [CLRS] zde. Binomiální halda - tamtéž - úloha 19-3 v oddílu Problems, str.527. Fibonacciho halda - Kevin Wayne: adaptované příklady podle [CLRS]: zde . Applet pro experimenty s Fibonacciho haldou: zde. Zkouškové otázky z předchozích let zde.
Pro opakování základů kombinatoriky lze s výhodou využít skripta doc. Habaly pro předmět Diskrétní matematika zde v podkapitolách 11a - 11c. Podkapitola 11d koresponduje s tématy PAL. Krátké opakování o grafovém izomorfizmu zde. Jednodušší kombinatorické úlohy zde, hodí se “kuchařková” věta 11a.5. ze skript doc. Habaly výše. Řešené náměty cvičení jednoduché kombinatoriky zde.
Menší ilustrativní pojednání o isomorfismu grafů s příklady zde. Izomorfizmus a certifikáty zde. Zkouškové otázky z předchozích let zde., pozor, letos je témat ke zkoušce o něco více.
Konečné automaty, regulární výrazy zde. Řešené náměty Konečné automaty: zde, zde. Zkouškové otázky z předchozích let zde.
Hledání v textu pomocí konečných automatů, lze využít předchozí cvičení a dále úlohy zde.
Hledání v textu 1. neřešené zde. (přeskočte BM algoritmus.) Hledání v textu 2. neřešené zde. Zdroj přednášky v literatuře zde. Řešené cvičení automatů zde.
Témata: Binární vyhledávací stromy, BVS, AVL, Splay, R-B, B. Řešené první cvičení na stromy zde. Řešené náměty opakování BVS/AVL zde. Splay a R-B: zde. Ještě jednou Splay a R-B, vč všeobecné rekurze v BVS zde Řešené náměty RB-strom zde. Řešené náměty splay tree zde. Applet pro R-B stromy zde. Připomenutí B-stromů a BVS vůbec (opakování z bak.) zde.
Opakování binárních vyhledávacích stromů různého druhu zde. Splay stromy zde. RB stromy zde,
Setkáváme se občas s přáním, abychom učinili naše předměty pro studenty snazší. Máte-li jako student toto přání také, vyjdeme vám vstříc. Uděláme to jednoduše tak, že Vám dáme něco zajímavého k nastudování. Čím více toho nastudujete, tím snazší pro Vás naše předměty budou. [Karl Taylor Compton, prezident Massachusettského technologického institutu, v osobní komunikaci v r. 1935 ]