Search
Protože času na cvičení je málo a většina studentů preferuje možnost pracovat na vlastních strojích, tato stránka obsahuje seznam programů, které budete potřebovat během semestru a kde se dají najít (stáhnout).
Pokud budete pracovat na školních počítačích, přečtěte si poslední sekci této stránky a nastavte si předem heslo pro váš školní účet.
Během semestru budete potřebovat 4 programy:
Dále se vám může hodit program který vám najde různé chyby v kódu, jako je Valgrind (Linux) nebo Dr. Memory (Windows).
Pokud používáte Windows, velmi silně doporučujeme microsoftí kompilátor a IDE, Visual Studio 2022, specificky Community Edition, která je pro studenty zdarma. Instalační soubory naleznete zde, k tomu abyste mohli používát VS 2022 déle než 30 dní potřebujete účet, který si můžete vytvořit zde.
Pozor, již neplatí, že studenti katedry počítačů mají přístup k MSDNAA licencím pro software of Microsoftu.
Další možnost je používat CLion, komerční multiplatformní IDE of JetBrains, které, stejně jako VS Community Edition, je pro studenty zdarma. Pokud již máte zkušenosti s jiným IDE od JetBrains, bude vám ovládání i vzhled CLionu dobře známé.
Pokud používáte Linux, nejsnažší způsob, jak získat CMake, git a kompilátor, je pomocí systémového balíčkovače (například apt). Pozor na to, že pro CMake nejspíše budete potřebovat i Make.
apt
Jako kompilátor můžete používat buďto GCC (respektive g++), nebo Clang (respektive clang++). Obecně doporučujeme spíše Clang1), ale protože je GCC výchozí kompilátor ve většině distribucí, je o něco více práce Clang používat. Ve skutečnosti však stačí libovolný z nich, alespoň pokud máte dostatečně aktuální verzi. V případě GCC by měla stačit verze 4.9 nebo novější, v případě Clangu by měla stačit verze 3.4 nebo novější.
g++
clang++
Pozor, Clang používá stejnou standardní knihovnu jako GCC, takže pokud chcete používat Clang a máte nainstalovanou starou verzi GCC, potřebujete nainstalovat novější verzi libstdc++, aby vám kompilace s Clangem fungovala tak, jak má.
libstdc++
Narozdíl od Windows pro Linux nedoporučujeme jedno specifické IDE, ale vybrali jsme jich pár, které fungují dobře:
Samozřejmě není potřeba nutně používat IDE, stačí textový editor, se kterým umíte pracovat.
Z praktických důvodů2) není návod pro OS X znovu odzkoušený a updatovaný
K získání kvalitního kompilátoru na OS X vám “stačí” nainstalovat XCode. “Stačí”, protože XCode potřebuje 4.5GB a k jeho stažení potřebujete Apple ID.
Nejsnažší způsob, jak získat git a CMake, se zdá být 3rd-party balíčkovač HomeBrew.
Kontrola funkcionality Gitu i CMake je jednoduchá: otevřete si termínál/konzoli a zkuste, zda vám cmake --version a git --version vypíšou rozumný výstup (nezapomeňte, že je třeba, aby CMake byl ve verzi 3.5 nebo novější). Pokud ano, CMake i git jsou v cestě a funkční. Pokud ne, musíte si je do cesty přidat.
cmake --version
git --version
Kontrola funkcionality kompilátoru je o něco těžší, ale připravili jsme pro vás gití repozitář, který většinu zařídí za vás. Stačí, když si otevřete konzoli nebo terminál a překopírujete do ní tyto řádky (to, že jim nerozumíte, je v pořádku, vysvětlíme si je později)
git clone https://gitlab.fel.cvut.cz/horenmar/pjc-environment-test.git cd pjc-environment-test cmake -Bbuild -H. -DCMAKE_BUILD_TYPE=Debug cmake --build build cd build ctest -C Debug
výstup z posledního příkazu by měl vypadat zhruba takto
Test project /mnt/c/ubuntu/pjc-environment-test/build Start 1: string-check 1/3 Test #1: string-check ..................... Passed 0.02 sec Start 2: c++14-check 2/3 Test #2: c++14-check ...................... Passed 0.02 sec Start 3: thread-check 3/3 Test #3: thread-check ..................... Passed 0.02 sec 100% tests passed, 0 tests failed out of 3 Total Test time (real) = 0.10 sec
Pokud je váš výstup zásadně jiný, napište na fórum.
V místnostech používaných pro cvičení je při bootu k dispozici Ubuntu, kde najdete Clang ve verzi 3.8, g++ ve verzi 5.3.0, Netbeans, Eclipse a samozřejmě základní linuxí utility. Jako IDE doporučujeme Netbeans, kde si budete muset aktivovat C/C++ plugin, jako čistý textový editor můžete použít třeba Gedit (nebo všudypřítomné vi/nano).
Ubuntu
Pokud budete používat Netbeans, nezapomeňte si nastavit nástroje na Clang a standard jazyka na C++14.
Před prvním přihlášením si budete muset nastavit heslo.