Search
Rozvrh B4M33DZO Odevzdávací systém pro studentské úlohy Diskusní fórum
Předmět srozumitelným způsobem představuje základní metody digitálního zpracování obrazu. Výklad je zaměřen zejména na postupy, které mají zajímavý teoretický základ, ale současně vynikají jednoduchostí implementace. Zdánlivě abstraktní pojmy z matematické analýzy, teorie pravděpodobnosti či optimalizace zde ožívají formou vizuálně poutavých aplikací. Předmět se zaměřuje jak na základní principy (vzorkování a rekonstrukce signálu, monadické operace, histogram, Fourierova transformace, konvoluce, lineární a nelineární filtrace), tak i na pokročilejší techniky editace, deformace, registrace a segmentace obrazu. V průběhu semestru je látka procvičena formou šesti implementačních úloh, díky kterým si posluchači osvojí teoretické znalosti z přednášek a využijí je k řešení praktických problémů.
Předpokládá se, že studenti předmětu znají matematickou analýzu, lineární algebru, pravděpodobnost a statistiku v rozsahu vyučovaném na ČVUT FEL. Očekává se také základní programovací dovednost, a to především v MATLABu.
Přednášející: prof. Ing. Daniel Sýkora, Ph.D. (ČVUT FEL, Katedra počítačové grafiky a interakce, místnost: KN:E-422)
Čas a místo: Středa 9:15-10:45, posluchárna KN:E-301
Rozsah: 2 hodiny týdně
Cvičící:
Čas a místo: Úterý 14:30-17:45, učebny KN:E-230 a KN:E-132
Celkově je možné na cvičeních získat 60 bodů. Pro získání zápočtu je nutné nasbírat nejméně 30 bodů.
Zkouška má dvě části, písemnou a ústní. V písemné části si student v průběhu 20 minut zpracuje přípravu na dvě náhodně vybrané otázky pokrývající probíranou látku:
Následuje ústní zkouška, na které zkoušející společně se studentem projde písemnou přípravu a pokládá doplňující dotazy. Jejich cílem je zjistit, do jaké míry student látce rozumí. Není rozhodující encyklopedická znalost, ale hloubka pochopení probíraných témat a schopnost jejich implementace v praxi. Za každou otázku lze získat maximálně 20 bodů. Celkově je tedy možné za zkoušku získat 40 bodů. Pro absolvování zkoušky je potřeba dosáhnout v součtu nejméně 20 bodů.
Výsledná známka je určena součtem bodů získaných ze cvičení (maximálně 60) a ze zkoušky (maximálně 40):