Warning
This page is located in archive. Go to the latest version of this course pages.

Vybrané projekty 17/18 ZS

(odevzdané studenty v zimním semestru akademického roku 2017-2018)

Všechny projekty jsou uvedeny se jménem studenta a oborem jeho studia, screenshotem a krátkým popiskem. Jde o původní práci studentů, všechny m-soubory jsou zkompilovány do p-souborů, projekty jsou spustitelné. Všechny práce jsou zveřejněny se souhlasem autorů.

Genetic Algorithm on pictures in MATLAB

Kateřina Brejchová

Otevřená informatika - obor Informatika a počítačové vědy, 2. ročník

Stažení: ZDE (vytvořeno ve verzi R2017a)

Rubik's Cube Solver

Tomáš Brich

2. ročník magisterského programu KyR - obor Robotika

Popis: The goal of the project was to develop a Rubik's Cube solver, including visualization of the cube in GUI. The resulting program can solve a 3×3 Rubik's Cube by reaching given predefined cube states - it does not solve the cube in an optimal number of steps, as it would not be computationally feasible. The GUI allows the user to either choose a starting cube state or to let the program generate a random one. During the solving visualization, the user can choose additional options like rotation speed or pausing the visualization after each step. Even though the solver currently supports only 3×3 cubes, the GUI is already prepared for higher dimension cubes. The program can be run by command Rubik(3).

Stažení: ZDE (vytvořeno ve verzi R2017b)

Tron

Jan Maděra

2. ročník, OI

Popis: Game based on 1982 movie Tron for 2-4 players. Your goal is to survive longer than other players by avoiding collisions with walls. To eliminate other palyers you have to cross their path and force them to crash.

Stažení: ZDE (vytvořeno ve verzi R2016b)

.

Generování fraktálů pomocí L-Systémů

Adéla Šubrtová

3. ročník bakalářský, Otevřená Informatika

Popis: Application draws 3D fractal generated by given L-System (formal grammar). Grammar can have up to 6 variables. User sets colour, length and value of each variable. Supported constants are +-/\&^ for rotation and [] for branching. Other inputs are: number of iterations and initial rule (axiom). Saving and loading grammar is possible as well as saving resulting fractal as png.

Stažení: ZDE (vytvořeno ve verzi R2016b)

courses/b0b17mtb/projects/chosen_projects/17_18_zs.txt · Last modified: 2019/02/17 22:11 by masekmi6