Warning
This page is located in archive. Go to the latest version of this course pages. Go the latest version of this page.

Literatura

V podstatě cokoliv o programování pro začátečníky, nejlépe v Pythonu a nejlépe rovnou ve verzi 3.

* Learning with Python - dobře napsaná kniha, k dispozici zdarma, existuje i papírová podoba [Wentworth2012] a český překlad .

* Možná ještě lepší je Think Python: How to Think Like a Computer Scientist, která má s předchozí knihou stejné kořeny a je též k dispozici zdarma (byť ne česky).

* [Zelle-2010] je též vhodná pro začátečníky, včetně materiálů na webu

* Vřele doporučujeme i knihu Sedgewick et al.:Introduction to Programming in Python, byť jsou v ní témata seřazená trochu jinak, než je budeme brát my.

Následující knihy jsou dobré, ale postupují možná pro začátečníky trochu rychle, doporučujeme je tedy těm pokročilejším z vás:

* Kniha Dive into Python vás rychle naučí Python a i k ní existuje český překlad.

* Problem solving with Algorithms and Data Structures klade velký důraz na algoritmy a jejich složitost.

Mnoho odkazů na dokumentaci, návody a tutoriály naleznete na domovské stránce Pythonu a stránce předmětu BE5B33PRG (anglicky).

Existuje i řada dalších výborných knih o programování a algoritmizaci, které ale nepoužívají Python, takže je nutné si je “překládat”. Klasické jsou

* Structure and Interpretation of Computer Programs, která klade důraz na funkcionální programování. Vřele doporučujeme těm, kteří hledají “pohled z jiné strany”.

* Algorithms+Data structures byla jedna z prvních knih o programování, původně v jazyce Pascal, volně dostupná verze je pro jazyk Oberon.

Ti, kteří už programovat (v Pythonu i obecně) umějí, mohou číst rovnou knihy o algoritmizaci, jako třeba:

* Sedgewick,Wayne:Algorithms obsahuje téměř všechny důležité základní algoritmy a datové struktury, o kterých by programátor měl vědet. Kniha existuje v několika edicích a pro různé programovací jazyky, tahle je pro Javu.

courses/b3b33alp/literatura.txt · Last modified: 2016/07/20 09:37 by kybicjan