Search
Na cvičeních opakujeme nejdůležitější věci z přednášek a především zkoušíme paralelní programování v praxi. K programování je možné využít buď počítače v učebnách, nebo svoje vlastní laptopy. V každém případě je potřeba se na to připravit již před prvním cvičením! Je potřeba mít připravený C++ toolchain, a nějaké vývojové prostředí.
Pro přihlášení na počítače v učebnách je nejprve (pokud jste tak již neučinili) nutné si vygenerovat heslo do učebny (viz https://www.felk.cvut.cz/). Následně se přihlásíte tímto heslem a ČVUT loginem bez domény.
C++ toochain je zde připraven. Jako vývojové prostředí je nainstalovaný CLion. Pro spuštění CLionu použijte:
/opt/clion-2021.2.1/bin/clion.sh
Pro programování na cvičeních je také možné využít vlastní počítače. Tam si ale musíte toolchain i vývojové prostředí sami nainstalovat a před cičením otestovat, že vám všechno funguje.
Oficiálně podporované compilery jsou GCC 11 a Clang 12 a novější (je nutná podpora C++20, OpenMP 4 a std::experimental::simd). MSVC a MinGW nejsou podporované, na Windows doporučujeme použít WSL2 (pak vás může zajímat návod na použití WSL v CLionu). Jako vývojové prostředí doporučujeme CLion, na kterém vše testujeme, ale v principu by měl fungovat jakýkoliv editor, pokud podporuje CMake projekty.
std::experimental::simd
Pokud používáte Linux, at už nativně nebo ve WSL, ověřte si prosím před cvičením, že máte aktuální verzi distribuce i všech balíčků. Specificky na Ubuntu je potřeba alespoň Ubuntu 22.04 – pokud máte Ubuntu 20.04 (viz lsb_release -a), je nutné před cvičením updatovat (buď v GUI, nebo zavoláním příkazu sudo do-release-upgrade a následně dvojice příkazů sudo apt update && sudo apt dist-upgrade). Na WSL také updatujte samotné WSL pomocí příkazu wsl –update (je třeba volat z Windows, nikoliv z WSL).
lsb_release -a
sudo do-release-upgrade
sudo apt update && sudo apt dist-upgrade
wsl –update
Pokud používáte MacOS (Apple silicon), pak můžete OpenMP nainstalovat takto:
brew
$ /bin/bash -c “$(curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/Homebrew/install/HEAD/install.sh)”
llvm
$ brew install llvm
clang
/opt/homebrew/Cellar/llvm/15.0.7_1/bin/clang
Hlavně si vše otestujte ještě před cvičením, z časových důvodů není možné na cvičeních řešit, proč se vám kód ke cvičením nezkompiluje, proč vám nejde spustit Clion, apod.
Jako studenti máte nárok zdarma používat produkty JetBrains. s těmito prostředími (CLion, IDEA) můžete pracovat také na PDV, jsou nainstalované v učebnách, a budete na nich skládat praktickou zkoušku. Licenci je ale třeba aktivovat: https://download.cvut.cz/jetbrains/
Formulář na zpětnou vazbu z jednotlivých cvičení: google form
Rozvrh předmětu.