Search
Obecně je vývojové prostředí (anglicky IDE, integrated development enviroments) druh softwaru, který usnadňuje práci programátorům. Například zvýrazňuje klíčová slova programovacího jazyka, automaticky odsazuje nebo doplňuje příkazy. Obvykle se jedno vývojové prostředí zaměřuje na jeden konkrétní programovací jazyk (příkladem těchto IDE může být MinGW a Clang, kterým se budeme v tomto návodu věnovat), ovšem existují i vývojová prostředí pro více programovacích jazyků (například NetBeans).
MinGW neboli “minimalistic GNU for Windows” je minimalistické vývojové prostředí pro Windows, které obsahuje kompilátor, linker i v rozšíření i jednoduché grafické prostředí (GUI) pro tvorbu programů v programovacím jazyce C – MinGW Devepoment Studio.
Během instalace MinGW (a to jak mingw-get tak samotného mingw) je třeba striktně dodržovat některá pravidla a jako u každé správné instalace pokud možno minimálně zasahovat do předpřipravených nastavení. Samotná instalace se sestává z instalace mingw-get-setup, která nainstaluje mingw-get, který nainstaluje samotný MinGW. Přímý odkaz ke stažení mingw-get-setup.exe naleznete zde.
Po stažení mingw-get-setup.exe ho nainstalujeme, pokud možno bez modifikací, pokud z nějakého důvodu vyžadujeme změny, držíme se výše zmíněného oficiálního návodu.
Po stažení všech komponent mingw-get pokračujeme tlačítkem Continue. Po otevření dialogového okna vybereme mingw32.base a mingw32-gcc-obj, po vybrání spustíme instalaci v záložce “Installation” na horní liště zvolíme možnost “apply changes” a dalším dialogovém okně možno “apply”.
Odkaz ke stažení instalačního programu MinGW Development Studio naleznete zde. Na těchto stránkách je možné stáhnout i kompletní instalaci včetně samotného MinGW (…+MinGW compiler), ovšem tato verze používá zastaralý kompilátor(!), proto bude potřeba buď nainstalovat “experimentální verzi” (…+GCC4 4.8.1-4)“, která nevyžaduje reinstalaci kompilátoru, nebo nainstalovat verzi …+MinGW compiler a kompilátor aktualizovat.
Ovládání MinGW Development Studio si ukážeme na modelovém příkladě typu “Hello World!”. Po spuštění v nabídce File na horní liště vybereme možnost New a v dialogovém oknu zvolíme možnost Win32 Console Application, zvolíme jméno projektu a adresář, do kterého se projekt uloží. Dialogové okno můžeme také spustit pomocí klávesové zkratky ctrl+N.
Po vytvoření projektu je třeba přidat vlastní obsah projektu, podobně jako v prvním případě například pomocí klávesové zkratky ctrl+N a v kartě Files zvolíme C/C++ Source Files. Soubor pojmenujeme main.c. Písmeno “c” na konci názvu je důležité, protože MinGW jinak předpokládá C++ soubor.
Po napsání zdrojového kódu projekt sestavíme. Buď k tomu použijeme tlačítko () hned pod horní lištou, nebo klávesovou zkratku F7. Ke kompilaci aktuální souboru slouží tlačítko () a klávesová zkratka ctrl+F7.
Zkompilovaný a zlinkovaný projekt spustíme pomocí červeného vykřičníku (!) pod horní lištou, případně pomocí klávesové zkratky ctrl+F5.
CLang je open-source kompilátor, který poskytuje alternativu k GCC. Oproti GCC disponuje větší rychlostí kompilace a lepší diagnostikou chyb. CLang je určen pro operační systémy založené na Unixu (Linux, Mac OS).
Aktuální verzi Clangu pro Ubuntu lze nainstalovat z terminálu pomocí příkazu: