Warning
This page is located in archive.

Reversi II

  • Kontrola Reverzi
    • hráč odehraje hru bez jakýchkoliv problémů (legální tahy, bez vyjímek) - diskutovat krok krok 2.
  • Diskuze: stavový prostor a heuristika
  • Použití heuristik v příbuzných problémech

Nadcházející neděli (tedy 6.12.2015) do 23:59:59 je třeba odevzdat základního korektně hrajícího hráče, viz reversi.

Hádanka

Debugging

Při psaní programů mohou nastat dva základní druhy chyb - syntaktické a sémantické. Zatímco syntaktické chyby odhalí kompilátor (v našem případě je vidíme již při psaní programu v IDE NetBeans), sémantické chyby musí obvykle odhalit sám programátor a to buď pomocí ladění programu (debugging), nebo pomocí testování (testing).

Zatímco s testováním jste se setkali v úloze spam, kde jste měli k dispozici unit testy, tentokrát se naučíme používat debugger.

NetBeans Debugger

Debbuger je software, který umožňuje sledovat při běhu programu jeho vnitřní stav, případně ho simulovat. V NetBeans je debugger přímo součástí IDE. Pro lepší představu o debuggeru se podívejte na následující video Using NetBeans Debugger.

Mezi základní způsoby použití debuggeru patří následující:

  • Krokování programu - v debug módu je možné krokovat program řádek po řádku a sledovat tak exekuci programu, hodnotu jednotlivých proměnných, vyhodnocování výrazů a mnoho dalšího.
  • Vložení breakpointu - na daný řadek lze vložit breakpoint. Breakpoint je bod, na kterém se zastaví vykonávání programu, když program spustíme v debug módu. Máme-li tedy podezření na chybu na určité řádce programu, vložíme na tuto řádku breakpoint a následně krokujeme.
  • Sledování proměnných - při krokování lze sledovat hodnoty proměnných
  • Sledování stacku - lze sledovat historii volání jednotlivých metod

Možnosti debugování v NetBeans IDE si teď ukážeme na jednoduchém prográmku. Stáhněte si připravený ukázkový program a otevřete si ho jako nový projekt ve vašem IDE. Jde o jednoduchou implementaci binárního vyhledávání v seřazeném seznamu čísel.

Debug v praxi

Stáhněte si připravený testovací program. Tento program pracuje s daty, vyhledává první datum a také je všechny třídí. Jako vstup je parametr odkazující na datový soubor. V programu jsou více či méně zřejmé chyby. Pokuste se co nejvíce chyb nalézt a opravte je (minimálně na přiložených datech). Dodržujte myšlenku programu a chyby opravujte lokálními změnami (většina chyb se dá opravit v rámci jednoho řádku), případně program doplňte, ale nepřepisujte celé sekce a neměňte datové struktury.

courses/a4b99rph/cviceni/program_po_tydnech/tyden_10.txt · Last modified: 2015/12/01 16:39 by svobodat