Table of Contents

Cvičení

„Prvních 10 000 fotografií je nejhorších.” — Henri Cartier-Bresson, zakladatel fotožurnalistiky

Cílem cvičení je praktické seznámení se základními technikami a principy fotografické tvorby v ateliéru i u počítače. Získané dovednosti studenti vzápětí využijí při řešení samostatné práce, kterou mezi sebou soutěží. Završením cvičení je pak veřejná výstava nejlepších prací a vyhlášení vítězů na vernisáži na konci semestru.

Jsme schopni vám krátkodobě zapůjčit školní fotoaparát, nicméně možnost využívat vlastní přístroj je velkou výhodou pro průchod předmětem. Fotoaparát by měl mít sáňky na blesk, možnost nastavit manuálně čas, clonu, ISO, white balance a ideálně i fotit do raw formátu.

Cvičící

Roman Sejkot
Email: roman.sejkot@cvut.cz
Web: http://www.SEJKOT.com
Více...

Jan Šochman
Email: jan.sochman@fel.cvut.cz
Web: http://www.flickr.com/jenovo
Více...

BcA. Petr Neugebauer

Email: neugepet@fel.cvut.cz
Web: http://cargocollective.com/neuPhoto
Více...




Michal Neoral
Email: neoramic@fel.cvut.cz


Kontakt

Upřednostňujeme dotazy a konzultaci problémů na diskuzním fóru předmětu, které je přístupné po příhlášní do odevzdávacího systému. Fórum slouží ke komunikaci s mezi vyučujícími i mezi studenty daného předmětu navzájem.

Individuální záležitosti s námi můžete komunikovat na mailu dif@cmp.felk.cvut.cz, případně přímo s konkrétními lidmi.

Kdy, kde a jak

Ateliér najdete v suterénu hlavní budovy FEL přímo pod pedagogickým oddělením (to je v přízemí vlevo od hlavního vchodu) Na plánku to odpovídá části T2:A3. Na konci boční chodby je mříž, před ní počkejte, opozdilci zvoňte.

Program cvičení

Cvičení je rozděleno na část uměleckou a technickou. V umělecké části se naučíte základům práce fotografa (nejen) v ateliéru. V technické části se seznámíte se zpracováním fotografií na počítači, konkrétně v programu Adobe Photoshop CS5. Cvičení bude zakončeno samostatným semestrálním fotografickým projektem.

Každé ze zkoumaných témat by vystačilo na několik hodin. Naše cvičení si kladou za cíl vás alespoň uvést do jejich základů.

Všechna ateliérová cvičení jsou popsána a ilustrována v knize/skriptech k předmětu: Roman Sejkot, Václav Hlaváč: Kniha FOTOGRAFIE / od fotogramu k výpočetní fotografii /, Česká technika - nakladatelství ČVUT, 2017.

T Datum (po / út) Téma Úkol
Umělecká část
1 17.2. / 18.2. Úvod, ovládání fotoaparátu
2 24.2. / 25.2. Fotografování ve studiu *
3 2.3. / 3.3. Zátiší *
4 9.3. / 10.3. Produktová fotografie
5 16.3. / 17.3. Architektura * + koncept Projektu do 15.3.
6 23.3. / 24.3. Portrét *
7 30.3. / 31.3. Tělo
8 6.4. / 7.4. Reportáž *
Technická část
9 20.4. / 14.4. Zpracování raw
10 27.4. / 21.4. Obrazové formáty
11 4.5. / 28.4. Retuše *
12 11.5. / 12.5. Barvy *
13 13.5. Rektorský den. Nepovinný Fotovýlet Odevzdání Projektu do 12.5.
14 18.5. / 19.5. Ostření *

Upozornění: Podle Studijního a zkušebního řádu ČVUT je navštěvování přednášek nepovinné. Pro návštěvu cvičení ovšem požadujeme teoretickou znalost procvičované problematiky (podle programu cvičení), která bude vyučována na předcházejících přednáškách. Když student chce, může si látku před cvičením doplnit z doporučené literatury.

Domácí úkoly

Zápočet

Zápočet bude udělen, když student úspěšně odevzdá

Různé


Na tvorbě materiálů pro výuku se kromě současných vyučujících podíleli i minulí členové týmu DIF: L. Cerman, M. Dočkal, M. Dolejší, P. Doubek, J. Kostlivá, J. Mrhal, Š. Obdržálek, Z. Uhríková, D. Večerka, V. Zýka