Warning
This page is located in archive.

POKYNY A POŽADAVKY KE ZKOUŠCE

1. Obecné informace a pokyny ke zkoušce

Ke zkoušce se může dostavit pouze ten, kdo získal zápočet a má ho v době tisku seznamu přihlášených na zkoušku (obvykle den před zkouškou, někdy v den zkoušky) zapsaný v KOSu. Zkoušet se mnou budou kolegové Olšák, Pospíšil a Novotný. Zkoušejícího si nelze vybrat. Zadání všech písemek budu připravovat já.

Zkouška se skládá z písemné a ústní části. Za zkouškovou písemku je možné získat nejvýše 50 bodů. Do celkového hodnocení písemné části se přitom studentovi započítají body za příklad jen tehdy, když za něj získal minimálně 2 body z 6 možných nebo 3 body z 8 či 10 možných. Před konečným hodnocením písemné práce může zkoušející po studentovi požadovat, aby mu vysvětlil postupy, které v práci použil, nebo aby mu znovu ukázal, že ví, jak některý příklad řešit. Ústní zkouška může být ohodnocena 0 - 15 body a je nepovinná. Pokud se student ústní zkoušky vzdá, dostane z ní 0 bodů.

Aby student u zkoušky uspěl, musí napsat zkouškovou písemku alespoň na 25 bodů a zároveň spolu s body ze semestru (tj. s třetinou bodů z testů zaokrouhlenou na celé body) musí mít nejméně 29 bodů. Pokud některou z těchto podmínek nesplní, je hodnocen známkou F (nedostatečně). Splní-li obě tyto podmínky, je ohodnocen podle součtu bodů ze semestru (body T; T ≤ 15), za zkouškovou písemku (body P; P ≤ 50) a za ústní (body U; U ≤ 15), přičemž pro hodnocení A, B a C nesmí být ústní zkouška ohodnocena 0 body. Hodnocení v závislosti na získaných bodech je následující:

hodnocení při P ≥ 25 a současně P+T ≥ 29
body P+T+U hodnocení při U > 0 hodnocení při U = 0
70 - 80 A (výborně)
60 - 69 B (velmi dobře) D (uspokojivě)
50 - 59 C (dobře) D (uspokojivě)
40 - 49 D (uspokojivě) D (uspokojivě)
29 - 39 E (dostatečně) E (dostatečně)

Ke zkoušce se dostavte 10 minut před vypsaným začátkem. Musíte si s sebou přinést identifikační dokument. Dále si přinesete alespoň sedm čistých nečtverečkovaných jednotlivých listů papíru formátu A4. Navíc pak ještě jeden volný dvojlist (ten může být i čtverečkovaný a může být i formátu A5), do kterého vložíte při odevzdávání svou písemnou práci jako do obálky. Na tento dvojlist nebudete psát řešení písemky.

Řešení pište modrým nebo černým perem.

U zkoušky nesmíte používat kalkulačky. Příklady budou voleny tak, aby kalkulačka nebyla zapotřebí. Jako hodinky nemůžete používat mobilní telefon. Přinesete-li si mobilní telefon ke zkoušce, musíte ho mít vypnutý v tašce. Tabulky také nejsou povoleny, zrovna tak jako skripta, různé učebnice, poznámky a samozřejmě i taháky. Pokud budete mít nějakou nepovolenou pomůcku (i když ji nepoužijete) jinde než v zavřené tašce, dostanete z tohoto termínu nedostatečnou (F).

U všech příkladů musíte uvádět celý postup řešení a jednotlivé své kroky zdůvodňovat. U každého příkladu můžete mít uveden jen jeden způsob řešení. Budete-li řešit úlohu více způsoby, musíte si vybrat, který je správný, a ostatní škrtnout. Nepřeškrtnuté chybné výpočty budou započítány do hodnocení.

Na zadní straně zadání písemky budete mít uvedeny pokyny ke zkoušce. Pokyny si před začátkem zkoušky důkladně přečtěte. Můžete se na ně podívat už nyní: zadní strana zadání.

Seznámení s výsledky písemné části proběhne spolu s ústními zkouškami po opravení písemných prací. Kde a kdy přibližně to bude, vám oznámíme během písemné části. Počítejte s tím, že zkoušející potřebuje na 8 prací asi hodinu (při naplnění termínu vyjde asi 25 prací na jednoho) a po opravení může jít ještě na oběd. Pokud si nepřijdete pro výsledek písemky v určeném čase (bez předchozí domluvy se zkoušejícím), nemůžete později reklamovat její hodnocení, a pokud se vás opravující chtěl na něco k nějakému příkladu zeptat, ohodnotí příklad, jako kdyby od vás dostal nevyhovující odpověď. Budete-li si jisti, že jste písemku nenapsali na počet bodů potřebný ke složení zkoušky, můžete nám to říct ještě před opravováním. My vám napíšeme z tohoto termínu nedostatečnou (F) a vy pak můžete odejít a nemusíte čekat, až budou písemné práce opraveny.

Doporučuji vám, abyste se čas od času podívali do Aktualit na mé webové stránce, jestli se tam neobjevila nějaká nová informace o zkouškách.

2. Přihlašování ke zkoušce

Na zkouškové termíny se přihlašujete sami v systému KOS. Pokud se ze zkoušky neodhlásíte a bez omluvy se k ní nedostavíte, budete ohodnoceni známkou F. Své přihlášení můžete v počítači zrušit nejpozději v den uvedený v uzávěrce přihlášek. Pokud se nedostanete včas k počítači a nestihnete se z termínu odhlásit, můžete se jednou omluvit též na místě před začátkem zkoušky (než uvidíte zadání) nebo e-mailem na mé adrese sobotik_zavinac_fel.cvut.cz, případně telefonicky u sekretářky katedry na čísle 224 353 438. Neúčast na zkoušce z vážných důvodů je možné omluvit (e-mailem či telefonicky) i dodatečně, nejdéle však do sedmi dnů a dříve, než se přihlásíte na další termín. Případná uvolněná místa budou u zkoušky zaplňována náhradníky, kteří se dostavili ke zkoušce, podle pořadí jejich přihlášení do systému. Kdo nebude přihlášen na zkoušku v době tisku seznamu (tj. obvykle den před zkouškou nebo v den zkoušky) alespoň jako náhradník, nebude vyzkoušen. Proto budete-li se hlásit na již obsazený termín jako náhradníci, dejte pozor na to, že pokud si to nenastavíte jinak, systém vás automaticky asi dva dny před termínem zkoušky z řady náhradníků vymaže.

Nenechávejte si zkoušku až na konec zkouškového období. Většinu míst na termínech v posledních dvou týdnech zablokuji pro opravné pokusy. I když třeba později najdete na první termín volné místo, může se vám stát, že napoprvé neuspějete a na opravu již místo nenajdete. Budete-li mít vážný důvod, proč budete potřebovat jít na zkoušku poprvé v termínu blokovaném na opravy, napište mi. Pokud bude na termínu volné místo, přihlásím vás na něj. (Protože si někteří z vás mohou chtít rozplánovat zkoušky tak, aby měli na přípravu vždy dost času a matematickou analýzu si přitom nechat až na konec, provedu zablokování termínů na opravy až na začátku zkouškového období).

3. Obsah zkoušky

Látku budeme zkoušet tak, jak byla odpřednesena. Přehled zkoušené (probrané) látky najdete v Požadavcích ke zkoušce . Ve většině případů jsem připsala číslo věty z přednášky, která danému požadavku odpovídá. Uvedla jsem také, důkazy kterých vět (dále “důkazových” vět) po vás budeme chtít. Pokud má nějaká důkazová věta speciální název, je potřeba, abyste ho znali. Důkazy se budou zkoušet jen v ústní části zkoušky. Písemná část zkoušky trvá 90 minut a obsahuje sedm úloh. Šest z nich je standardních a jedna náročnější, obvykle teoreticky zaměřená. (Viz ukázkové příklady ke zkoušce.)

U ústní zkoušky budete zkoušeni z teorie, tj. především z definic a vět s důkazy, někdy též z jejich použití při řešení složitějších (i ne zcela standardní) příkladů. U ústní zkoušky musíte prokázat, že látce rozumíte. Na úvod ústní zkoušky dostanete za úkol zformulovat vybranou důkazovou větu a vysvětlit pojmy, které se v ní vyskytují, případně i ty, pomocí kterých jsou pojmy obsažené ve větě zavedeny. Pokud vaše odpověď nebude uspokojivá, vaše ústní zkouška skončí a dostanete z ní 0 bodů. V tom případě nemůžete získat lepší hodnocení než D. Jestliže vaše odpověď uspokojivá bude, získáte za otázku 1 - 3 body (podle rozsahu otázky a vaší odpovědi) a můžete se rozhodnout, zda chcete v ústní zkoušce pokračovat, nebo ne. Další část zkoušky může, ale nemusí, nevazovat na úvodní otázku. Pokud nebudete potřebovat získat z ústní zkoušky více než 10 bodů a bude vám stačit hodnocení C nebo D, nebudeme se vás v pokračování ústní zkoušky ptát na důkazy (a odvození) označené v požadavcích hvězdičkou. Jestliže při ústním zkoušení nedáte sami dohromady požadovaný důkaz, musíte být schopni zareagovat, pokud vám zkoušející poradí (rozsah rady závisí na složitosti důkazu).

4. Ke stažení

courses/a0b01ma1/hodnoceni/pozadavky/start.txt · Last modified: 2016/08/11 13:58 by cajthvac