Table of Contents

Logické kombinační obovdy

Ke stažení:

Pravdivostní tabulka pro 7-mi segmentový displej

Karnaughova mapa 4x4

Hradla

Mezi základní logické kombinační obvody se řádi hradla AND, OR, doplněný o hradla s negovanými výstupy NAND a NOR, dále potom XOR a NOT (Invertor). Jejich symboly a pravdivostní tabulku můžete najít na následujícím obrázku

Multiplexer

Mezi kombinační obvody lze zařadit i multiplexer, který vybírá hodnotu na výstup z n-vstupů podle selektoru.

Na následujícím obrázku je znázorněné blokové schéma obvodu 74151, který představuje multiplexer s 8-mi vstupy a EN vstupem pro povolení výstupu. Pomocí binární kombinace vstupů S0-S2 se volí vstupy I0-I8 na výstup Y, popřípadě jeho negované verze /Y.

Dekodér

Dekodér se vyznačuje tím, že podle kombinace vstupních hodnot a dekódovací funkce nám určuje výstupní hodnotu obvodu. Dekodér se zejména používá pro tyto účely:

  1. Dekodér adresy pro aktivaci brány, paměti, obvodu, …
  2. Převodník z BCD na 7-mi segmentový displej (7448, 74xx4511, 4511, …)
  3. Výběr 1 z n (74139)

Dekodéry se sestávají jak z kombinací hradel, tak lze s výhodou použít i multiplexorů k úspornějšímu řešení. Na následujícím obrázku je část příklad pro 7-mi segmentový displej za použití kombinační logiky. K výsledku bylo použito stylu AND-OR-INVERT a následujících rovnic:

Pro vytvoření logické rovnice je třeba nejprve stanovit pravdivostní tabulku, kterou pro převod z BCD do 7-segmentového kódu si můžete stáhnout zde a v případě vytvoření Karnaughovi mapy lze použít následující tabulku