Table of Contents

GIT - přehled základních příkazů

Inicializace

Větve (branch)

Větve jsou jeden z nejdůležitějších částí GITu, jelikož umožňují větvit kód na různé části. Používají se v následujících případech:

  1. Umožňují odlišit různé chování programu např. v závislosti na nastavení. Poté může repozitář obsah i více hlavních větví.
  2. Když uživatelé upravují kód mimo hlavní větev. Výhodou je, že kód v hlavní větvi by měl být vždy ve stabilní verzi. Další úpravy se přidají až po finálním otestování.

Téměř vždy přítomnou větví je větev master, kde by měl být uložený hlavní kód

Příkazy:

Štítky (tagy)

Štítky jsou vhodné pro rychlý přehled o stavu daného commitu. Používají se zpravidla pro verzování release kódů (např. v0.1 nebo odevzdani-1).

Změny v repozitáři

Synchronizace se serverem

Přehled pokročilých příkazů

Uložení práce a pokračování v ní

V případě, že se potřebujete přepnout do jiné větve a máte rozdělanou práci, kterou nechcete nyní commitnout, můžete využít příkazů git stash.

Submoduly

Projekty se obvykle sestávají z několika částí, jako jsou zdrojové kódy, knihovny, případně hardware a dokumentace. Udržet všechny tyto části v jednom repozitáři by bylo neúsnosné a i nepraktické (ne každý potřebuje všechny části). Z tohoto důvodu zde existují submoduly, které se obvykle sdružují do jednoho velkého projektu. Submodul není nic jiného než vlastní repozitář umístěný uvnitř jiného repozitáře. Fyzicky v něm ovšem není, nadřazený repozitář obsahuje pouze adresu, kde se submodul nachází.

Následující příkazy pracují se submoduly:

Další návody a odkazy

Vizualizovaný cheatsheet pro GIT můžete nalézt zde

Oficiální zjednodušený cheatsheet GitLabu zde

Kompletní dokumentace ke GITu v češtině (není kompletní zatím) zde nebo v angličtině v podobě PDF, MOBI, EPUB nebo webově zde