Warning
This page is located in archive.

Standardní úlohy

A. Organizace

  • Studenti pracují v 2-členných týmech, v nichž všichni mají rovnocenné postavení.
  • Během semestru vypracovávají postupně se rozvíjející úlohu, rozdělenou na 3 fáze, od jednodušších částí až po komplexní interaktivní scénu. Jednou z fází je tvorba modelů pomocí 3D rekonstrukce pro společnou galerii.
  • V každé fázi jsou hodnoceny jak individuální modely jednotlivých studentů, tak společná scéna určená pro prezentaci individuálních částí.
  • Veškerá data se umísťují na server leyfi.felk.cvut.cz do adresáře odpovídajícího číslu týmu. Stránky se píší v HTML5, CSS3 a můžete i využít PHP.

B. Úloha

Úlohou týmu je vytvořit interaktivní scénu prezentující vesmírný program ESA. Cílem prezentace je procházet prostorovou scénu (tj. nahlížet na její součásti z různých stran a úhlů) a vyzkoušet si funkčnost interaktivních prvků.

Vhodným tématem je například vypuštění rakety se satelitem, dosažení orbity a vypuštění a zprovoznění statelitu (jeden student vyrobí raketu, další satelit). Dalším např. postupný růst ISS.

C. Individuální modely

Vytváření modelů je autorskou tvorbou, při níž nelze využívat existující (cizí) modely ani jejich části, viz Akademická pravidla (část Odborná práce). Z jiných modelů lze pouze čerpat inspiraci. Jedinou výjimkou je použití externích textur a zvuků za podmínky úplného uvedení jejich zdroje.

Každý student vytvoří jeden interaktivní model dostatečné složitosti (složitost konzultujte s cvičícím). Příkladem může být satelit včetně “výstupků” a pohyblivých částí (ukázka - na str. 12 jsou vhodné prvky, které budou na modelu vymodelovány a funkční). Tyto funkční prvky budou pohyblivé, tak jak v reálu, při najetí myši přes ně, budou naznačovat že jsou aktivní a při kliknutí se zobrazí informace vysvětlující jejich funkcionalitu.

Prvky budou umístěny ve společné scéně, která bude obsahovat minimálně blízkou část Sluneční soustavy. Scéna bude “škálovatelná” od reálného měřítka po vhodné měřítko pro vizualizace a interakce.

Déle studenti vytvoří galerii modelů, kam umístí jak svoje interaktivní modely, tak modely získané 3D rekonstrukcí pro vyzkoušení si netradičních technik tvorby modelu. Jedná se o 1 model získaný 3D modelováním dle fotografií (SketchUp) nebo 1 model rekonstruovaný fotogrametriií a 1 model získaný 3D laser-skenem.

Charakteristika individuálních interaktivních modelů:

  • Je tvořen geometrií, jejíž rozsah nepřesáhne 1.000 trojúhelníků.
  • Textury nesmějí v dekomprimovaném tvaru celkově zabrat pro jeden model více než 4 MB paměti.
  • Interakce a animace jsou vždy doplněny vhodným zvukem. Soubory se zvuky nesmějí pro jeden model přesáhnout velikost 1 MB (ano, víme že se ve vesmíru nešíří zvuk).
  • Model má nejméně 3 stupně detailu (LOD), posledním stupněm může být prázdný uzel (Group).
  • Nejméně na jedné části modelu prokazuje student schopnost vytvořit manipulace.
  • Nejméně na jedné části modelu prokazuje student schopnost vytvořit animace.

Webové stránky obsahují:

  1. Stránky a adresáře věnované jednotlivým modelům. Veškerá data týkající se interaktivních modelů budou v adresáři “/inter_X”. Analogicky pak vzniknou i pro modely získané 3D rekonstrukcí a skenováním /3Drec_X. Kde X je <1;9> dle počtu modelů daného typu.
  2. V adresáři každého modelu budou závazně následující soubory, na které současně povedou příslušné odkazy:
    • obr.jpg - náhled scény (snapnuté okénko) v podobě obrázku daného modelu o velikosti přesně 256×256 pixelů.
    • index.html - prezentační stránka virtuálního modelu. Obsahuje zadání, stručné informace o řešení, technické specifikace (viz další bod) a vloženou virtuální scénu (“EMBED” v okénku o velikosti přesně 800×600 pixelů). Dále obsahuje měření rychlosti zobrazování (fps) a odkaz na “fullscreen” virtuální scénu.
    • technické specifikace individuálních modelů obsahující:
      • Geometrie - uvedení počtu trojúhelníků modelů.
      • Textury - výpočet alokace texturovací paměti včetně obrázků použitých textur.
      • Zvuky - přehled použitých zvukových modelů s uvedením velikosti souborů.
      • Podrobný postup získání 3D modelu v případě modelu získaného 3D rekonstrukcí (všechny parametry algoritmů použitých na model) a zdrojová data pro rekonstrukci (např. odkaz na fotografie a mračna bodů)
    • vse.zip - archiv celého adresáře dané fáze (vyčištěný od zbytečných dat, např. pracovních souborů či starších verzí).

D. Společná scéna

Scéna, v níž jsou rozmístěny individuální modely všech členů týmu, je doplněna webovými stránkami s technickými a doplňujícími informacemi.

Webové stránky obsahují:

  1. Základní informace o členech týmu (jméno, e-mail, rozvrh, apod.).
  2. Popis scénáře (rozvržení scény a funkčnost modelů).
  3. Vytvořte adresáře a stránky pro jednotlivé fáze projektu /faze_(1 - 3) - pro ně také dodržujte pravidla uvedená v bodu C.2. Zde se bude nacházet společná scéna týmu s vloženými individuálními modely.
  4. Všechny stránky budou HTML5 a CSS3 validní.

Virtuální scéna obsahuje:

  1. Sluneční soustavu, případně další jednoduché geometrické objekty.
  2. Od každého individuálního modelu nejméně 2 instance, a to v různých variantách (barva, textura, apod.). Každý člen týmu tedy do scény vkládá nejméně 2 instance interaktivních modelů.
  3. Sadu stanovišť (Viewpoint) tvořících plynulou procházku scénou a poskytujících pohledy na jednotlivé instance modelů.
  4. Doplňkovou sadu stanovišť určenou pro měření rychlosti zobrazování s ohledem na stupně LOD.
  5. Uživatelské rozhraní ve formě HUD (Head-Up Display) umožňující vypnout a zapnout interaktivní vlastnosti objektů a tlačítko pro zrychlení a zpomalení virtuálních hodin. Osvětlení a pozadí ve scéně se bude měnit zároveň s běžícím časem.
  6. Pěkné pozadí.

podklady -- (pouze návrh)

galileo

sentinel 1

sentinel 2

proba V

rakety

courses/a7b39mvr/tutorials/ulohy_esa.txt · Last modified: 2016/10/06 14:01 by sedlad1