Warning
This page is located in archive.

Níže uvádím vybrané komentáře posluchačů z ankety ZS 2008/2009. Komentáře se týkají různých předmětů a osob, které jsou v tomto výběru úmyslně anonymizovány. Komentáře jsem vybíral podle toho, zda alespoň naznačují, PROČ je to nebo ono dobře nebo špatně, nebo navrhují nějaká konkrétní opatření. Přitom jsem se pokud možno omezoval na komentáře s všeobecnějším dosahem, poznámky ve smyslu “XY v předmětu ABC je takový a makový” jsou poučné jen pro provozovatele ABC, jímž většinou nejsem. M.B.


Cvičení - provoz

Na jednu stranu se mi líbí, že je vyžadována připravenost na cvičení, ovšem ono i když jdete na přednášku a nepatříte k top 10% studentům (aspoň v rychlosti), tak jenom koukáte a na cvičení se nic nevysvětluje, což je protiklad, který si pamatuji téměř odevšud. Aspoň studenti by u tabule měli být vedeni k tomu, aby popisovali, co tam píšou.

Zavést do cvičení systém. Na začátku látku shrnout (neříkám nahrazovat přednášku, jen to shrnout ? připomenout; při odlišnostech ve značení obzvlášť.), potom počítat příklady. Začít jednoduchými, postupovat ke složitějším. Zapojit studenty, dát jim prostor počítat v lavici i u tabule, doplňovat je, vysvětlovat jim nejasnosti, snažit se mít stále kontakt a zpětnou vazbu, zda jsou studenti v obraze…

Hodina musi mit jasny rad - co se pocita, zadani, prubeh, vysledek, otazky, dalsi priklad. Nikoliv tak, ze nastoupi do hodiny, odhibernuje se (zacne povidat od prostredka nejaky totalni blabol nejspise tam kde skoncil na jinem cviceni) pokracuje v chaosu a odejde.

Zkusit na začátku cvičení udělat nějaký krátký výklad…třeba o tricích, které by nám mohly usnadnit zpracování úkolů na cvičení…

Rovněž tak požadoval odpřednášet prezentaci v angličtině - mně osobně to hodně pomohlo a naučilo, myslím, že by si z toho měli vzít příklad i ostatní cvičící.

Snad už na třetím cvičení “nemusel” dělat docházku. Koukl se do třídy, zaškrtal přítomné a hodina začala. Pamatoval si nás. Měl osobnější přístup než cvičící v jiných předmětech.

Dokázal vést vyrovnaná cvičení, aby se bystřejší nenudili a ti méně obdaření stíhli-ti co měli zájem se stali bystřejšími.

Posílal přípravu na cvičení(na co se podívat, co vědět) všem e-mailem (to bych vyzdvihl)!

Nemal by odbyvat otazky studentov odpovedami typu “najdete si to v dokumentaci” alebo “je to v slajdech”

Velmi náročný cvičící, který dává mnoho domácích cvičení a mnohdy celkem obtížných. To ovšem není zápor, nýbrž klad. Díky tomu jsem tímto předmětem prošel bez problémů.

Přístup ke kontrole domácích úkolů. Ostatní budou možná proti, ale já si myslím, že je správné, jak poctivě kontroluje úkoly a prochází s vámi zdrojáky. Opravdu se potom věci naučíte a dožene vás to něco dělat. Je jednoduché chlubit se maximem bodů ze cvičení a slušnou známkou a přitom nenaprogramovat za semestr ani řádku a vše jen obyčejně opsat.

Cvičení - testovani/hodnoceni

Kdyz zada tolik ukolu, tak je jasny ze vsichni budou opisovat, aspon nemusel pak strhavat body …bylo to jenom o tom umet opisovat, ja jsem opsal skoro vsechny ukoly a nestrhnul mi skoro zadne body. Kdyz chce aby v semestralce nebyly leaky, muze aspon dat nastroj na kontrolovani leaku!

Během semestru měl několik termínů. Ty byly stanovené na milisekundu přesně a při jejich překročení (bez řádného zdůvodnění) měl člověk těžké problémy. Trocha tolerance by možná neškodila (i když je fakt, že termíny byly dané hodně dopředu a každý je mohl bez jakkýchkoliv problémů splnit a ti co je nesplnili byli většinou úplní idioti)

Opravoval osobně a důkladně všechny programovací úlohy (při odevzdávání) - asi poprvé na felu jsem zažil, že si někdo podrobně prohlédl kód který jsem napsal a řekl mi k tomu třeba i pár připomínek.

Hodnocení automatickým programem mi nepřipadá příliš dobré… Je to sice účinné, ale zbytečně chyby zveličuje. Hodnocení typu “běží / neběži” není vždy nejlepší.

Také strojové zpracování výsledku nemusí vzbuzovat a ani nevzbuzuje ve studentech důvěru, že jejich snažení bylo dostatečně oceněno.

A dale bych zavedl moznost odevzdavani ukolu na papire - prepis do elektronicke podoby je znacne casove narocny, spotrebovava se zbytecne elektricka energie, vyrabime CO2, kazime si oci a pater. Papir se stejne neusetri, protoze si ukoly pred zkouskou tiskneme (skoda inkoustu). Argumentace necitelnosti rukopisu je chaba, vzdyt zkouskova pisemka je take psana rucne (a v mnohem vetsim casovem presu).

Přednáška

V tom aby opravdu začal přednášet. Přičemž přednáška začíná u TVORBY kvalitních materiálů. “Vygooglené” papery v anglictine nepovažuji ze studijní materál a navíc jsem si pokud já vím zapsal předmět X36ABC a ne XE36ABC, takže mám snad právo požadovat české materiály a web. Za další hláška: “dneska nebudu slidit” a pak si celou přednášku maloval po tabuli byla tak opradu “skvělá”. Ing Xyz na jedné z přednášek říkal, že výsledky ankety budou pro něho signál co dál, takže můj názor zní: běžte od válu, to co jste z tohoto předmětu udělali je tragédie. Výmluva že na žádný přdmět nejsou kvalitní materiály je docela trapná, podívejte se na X36IJK v jakém stavu dostal předmět doc. xxxxx a co všechno dobrého včetně kvalitních přednášek udělal, takhle se garantuje předmět a ne tohle.

Mluvit vic nahlas ;)

Vadí, když je přenáška tak strašně nespisovná jako u pana Abc, jeho neustále opakované slovo “tejče” působí strašně rušivě

Každý krok komentuje a značí, pak se v tom člověk krásně vyzná. Po několika krocích udělá hlasování, kdo látku pochopil. V případě, že menšina, tak to cele ještě jednou zopakuje. To je výborná věc

Zkouška

Konečně ústní zkouška, u které se nechají vysvětlit nedostatky v písemné čísti

Teoretická zkouška nebyla ústní, dost mě to naštvalo. Nezájem o vysvětlení problému i když jsem začátek důkazu napsal, akorát jsem ho nestihl dokončit. Úplný nezájem ze strany zkoušejícího o studenty.

Ústní cca 45 minut. Já osobně bych řekl, že toto byla první opravdová ústní zkouška za celou dobu mého studia. Ale takto by to přeci mělo být!! Dnešní trend zkoušek pouze s testy je podle mě k ničemu a naprostý nesmysl. Učitel pak hůř pozná nebo i vůbec, zda tomu student rozumí. Popřípadě během debaty může studentovi spousta věci doklapnout.

Studium

No v prvni rade definovat podminky zapoctu na zacatku semestru a ne na poslednim cviceni!!!! To hrube odporuje zkusebnimu radu CVUT. Taketo praktiky jsou typicke pro K33, bohuzel.

Pochopení, protože studenti se s podobným přístupem setkávají na FEL poprvé a dost je to vyvede z rovnováhy, stále hledají co se mají učit, vzorečky, konstanty a používat hlavu neumí a mnohdy ani nechtějí.

Nejhorší byla potřeba samostatného myšlení. To bolí;-)

Nejvíce mi vadila téměř nulová (!) informovanost o BP, semestrálních projektech; pozdě zveřejněná zadání BP; lhostejnost učitelů – nezájem vést BP, ze které nebudou mít přímý prospěch; Shrnutí: nikdo nic neví, nikdo nic neřekne, nikde žádné informace, téměř nikdo není ochoten pomoci apod. – jistě je otázkou s kolika lidmi jsem mluvil (a zda s těmi správnými) a kolik úsilí jsem vynaložil pro získání informací – ale přijde mi jako celkem ubohé, že jsem dva měsíce (celkem aktivně) sháněl téma BP – a nakonec získal až u čtvrtého vyučujícího, kterého jsem kontaktoval (abych nezapomněl – přístup “téma BP si *musíte* vymyslet sám popř. najít něco nainternetu” je vskutku úžasný, bravo!)

Ze všeho nejvíc mě na FEL štve prof. Abcd, který by rád pozvedl FEL na úroveň světových univerzit, jako je MIT, bohužel to tvrdohlavě bere za špatný konec. Na své katedře nutí učitele k časovému přetěžování studentů a vůbec si neuvědomuje, jak tento přístup škodí studiu a motivaci studentů.

Nejvice vadi : 1.nedostatek studentek (v jednom rocniku od 0 do 5??? je to nezdrave prostredi);

Nejvíce mi pomohli kolegové studenti, pokud něčemu nerozumím je často lepší zeptat se nějakého studenta něž přednášejícího (samozřejmě to neplatí vždy, ale tak v 50% případů).

Pomohlo: náročnost předmětů, která mě připravila na náročné úkoly v zaměstnání. rozhodně nepolevovat, naučit lidi pracovat pod tíhou náročných úkolů, tím lépe pak obstojí v zaměstnání.

(Co pomohlo/nepomohlo?) Na obě otázky se dá jednoduše odpovědět : (ne)kvalitní studijní materiály.

Nejvic mi pomohli spoluzaci. (=mineni vetsiny respondentu)

Je to jeden z mála užitečných předmětů (Y36UVW).

courses/a4m33pal/varia.txt · Last modified: 2013/10/04 13:02 (external edit)